Na Box Office Pro pojawiła się pierwsza prognoza wyniku opartego na klasycznej animacji Disneya widowiska Aladdin.

Analitycy przepowiadają na ten moment trzydniowe otwarcie na poziomie $85 mln oraz wynik końcowy w okolicach $235 mln. Film trafi do amerykańskich kin podczas weekendu z Memorial Day, który w ostatnich latach był pechowy dla Disneya (Prince of Persia, Tomorrowland, Alice Throuh the Looking Glass, Solo: A Star Wars Story). Temat ten poruszaliśmy już jakiś czas temu, przy okazji pojawienia się drugiej, bardzo negatywnie przyjętej zapowiedzi filmu Guy’a Ritchiego. Jednak kilka tygodni temu pojawił się pierwszy, odwołujący się w bardzo dużym stopniu do oryginału z początku lat 90., wywołując nostalgię i chęć zobaczenia filmu zapewne także u sporej części dotychczasowych sceptyków, pełny zwiastun.

Patrząc jednak na prognozowany w tej chwili wynik wydaje się, że box office’owa sytuacja Aladyna jest mniej kolorowa niż plakaty i zwiastuny go reklamujące. Należy pamiętać, że oryginał jest w Ameryce w posiada status klasyka animacji, podobnie zresztą jak Beauty and the Beast. A wersja live-action tego ostatniego zarobiła w amerykańskich kinach przed dwoma laty ponad $500 mln. Czy tym razem nie uda się nawet dobić do połowy tej kwoty?

Analitycy z Box Office Pro podają jednak więcej argumentów przemawiających za sukcesem niż za porażką tego filmu, choć Disney zapewne nie byłby do końca zadowolony z przychodów na poziomie prognozowanego wyniku. Przywołują oni tutaj sukces pierwowzoru – jednego z filarów renesansu animacji Disneya z kultowymi piosenkami autorstwa Alana Menkena (a także Howarda Ashmana i Tima Rice’a) – który, zarabiając $217,4 mln (aż $473 mln przy dzisiejszych cenach biletów), był najbardziej dochodowym filmem 1992 w Ameryce. Magnesem dla widzów ma być też Will Smith, który mocno promuje Aladyna w social media (20 mln wyświetleń ostatniego zwiastuna na jego You Tube’owym kanale). Eksperci twierdzą także, że dwutygodniowa przerwa między premierą tego filmu, a premierą Pokemon: Detective Pikachu jest wystarczająco duża, by postawa tego drugiego nie miała wpływu na jego box office. To jedyny argument, z którym się nie zgadzam, jako że obie produkcje mogą zainteresować podobną widownię, co może okazać się dużym problemem, gdy film z podkładającym głos Pikachu Ryanem Reynoldsem spisze się lepiej niż w aktualnych prognozach ($90 mln/$250 mln).

Na niekorzyść filmu według analityków może wpłynąć natomiast pechowy dla Disneya termin (Memorial Day), a także – mimo wszystko – bardzo negatywne wrażenie, które wywołał wygląd Dżina we wspomnianej wcześniej drugiej zapowiedzi filmu. Z tego względu box office’owy sukces może być ostatecznie w dużym stopniu uzależniony od wczesnych reakcji na sam film oraz recenzji, które zbierze.

Aladyn trafi do amerykańskich i polskich kin 24 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.