W poprzedni weekend doszło do wysypu nowości, jednak żadna z nich nie w stanie w pełni podbić polskch kin. Do zajęcia pierwszej pozycji wystarczyło zaledwie 50 tys. widzów. Tego dokonał jeden z premierowo pokazywanych tytułów, Filip. W pierwszej dziesiątce zrobiło się jednak dość ciasno. Film, który ją zamyka – Wieloryb – zgromadził prawie 20 tys. widzów. W sumie w kasach kin sprzedano niespełna 500 tys. biletów, nieco mniej niż tydzień wcześniej.

Numerem jeden weekendu był Filip, który chyba dość niespodziewanie pokonał pozostałe filmy, w tym takie inne nowości jak Creed III czy animację Szczęście Mikołajka. Polski dramat wojenny TVP zgromadził na 280 kopiach 51 130 widzów, a wraz z pokazami przedpremierowymi prawie 55 tys.. Filip wygrał tylko nieznacznie z trzecią częścią serii Creed, która wystartowała z poziomu 48 615 sprzedanych biletów. Tak jak w Ameryce i na wielku innych rynkach, Creed III spisał się znacznie lepiej od swoich poprzedników:

  • Creed (2015) – 21 793 widzów
  • Creed II (2018) – 34 484 widzów
  • Creed III (2023) – 48 615 widzów

Podium uzupełnia trzecia premiera, Szczęście Mikołajka, którą od piątku do niedzieli zobaczyło 44 762 widzów. Animacja może pochwalić się jednak najlepszym wynikiem po pierwszym weekendzie pośród nowości: 59 319. Dokładnie rok temu do polskich kin trafił ostatni aktorski film o Mikołajku. Skarb Mikołajka wystartował z poziomu niemalże 78 tys. widzów, a ostatecznie zobaczyło go prawie 535 tys. osób. Przy podobnych „nogach” Szczęście Mikołajka przekroczy ostatecznie pułap 300 tys. widzów.

W pierwszej dziesiątce pojawiła się jeszcze czwarta nowość. Był nią polskie Pokolenie Ikea, które zgromadziło 32 350 na 273 kopiach. Jest to już trzecia w tym roku rodzima premiera, która stawia na „sex sells”. W styczniu do kin trafiła Pokusa, która wystartowała z poziomu 49 tys., a w sumie zgromadziła ok. 150 tys., z kolei w okolicach Walentynek na ekranach pojawiło się Heaven in Hell, które zgromadziło podczas premierowego weekendu 109 175 widzów, a w podczas minionego weekendu przekroczyło pułap 400 tys.. Wydaje się, że widownia tego typu filmów jest już nasycona.

Otwarcia polskich filmów w 2023 roku.

Na koniec przedstawiamy jeszcze aktualną listę dwudziestu najbaradziej popularnych premier tego roku. Lista ta zawiera także szacunkowe wyniki filmów dystrybutora UIP:

Na YouTube mamy dla Was TOP10 filmów z największą widownią w polskich kinach w lutym:

Źródło: boxoffice.pl via Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.