Po ogromnym sukcesie Jokera na Festiwalu Filmowym w Wenecji box office’owe prognozy dotyczące rynku amerykańskiego dla tego tytułu wyraźnie wzrosły.

Pierwsza długoterminowa prognoza analityków z Box Office Pro zakładała otwarcie w okolicach $77 mln. Jednak po wpłynięciu pierwszych recenzji z pokazów na włoskim festiwalu, początku oscarowego buzzu (szczególnie za rolę Joaquina Phoenixa, choć nie tylko) oraz zdobyciu przez film Todda Phillipsa głównej nagrody – Złotego Lwa – prognozowany wynik z pierwszego weekendu przekroczył pułap $100 mln i utrzymywał się powyżej tego poziomu przez ostatnie tygodnie.

Z czasem zaczęły spływać kolejne recenzje amerykańskich krytyków (a ci byli mocno podzieleni w kwestii oceny jakości Jokera już od jego weneckiej premiery). Wynik na Rotten Tomatoes spadł w pewnym momencie do poziomu 75% (obecnie 69% przy 275 recenzjach), choć ocena sumaryczna pozostała na dość wysokim jak na stosunek negatywnych recenzji poziomie ok. 7,5/10. Poza tym, im bliżej było do premiery, tym w mediach coraz mocniej nagłaśniano temat przemocy przedstawionej w tym filmie. Został on także powiązany ze strzelaniną w kinie w Aurorze podczas nocnego pokazu The Dark Knight Rises w 2012 roku. Swoje oświadczenia wydali bliscy ofiar i rannych, zaniepokojeni doniesieniami o sposobie przedstawienia w Jokerze przemocy przy użyciu broni palnej i jej wpływu na rzeczywistość. Oświadczenia z zapewnieniami o zachowanie jak najwyższych środków ostrożności podczas seansów ekranizacji komiksu wydało także Warner Bros. oraz największe sieci kin. Sprawę skomentował również sam reżyser w celu sprostowania pewnych teorii odnośnie swojego filmu oraz ich interpretacji pojawiających się w mediach.

Choć aura wokół filmu w ostatnim czasie wyraźnie popsuła się, to przedsprzedaż – która w amerykańskich kinach rozpoczęła się stosunkowo krótko przed premierą (10 dni wcześniej), zdawała się potwierdzać ogromne zainteresowanie widzów Jokerem i dawała nadzieję na otwarcie powyżej $100 mln. Jednak najświeższe doniesienia wskazują na to, że może nie udać się osiągnąć tego pułapu podczas premierowego weekendu – mimo informacji Fandango o rekordowej przedsprzedaży jakiejkolwiek październikowej premiery oraz o lepszych notowaniach niż w przypadku Wonder Woman, Aquamana czy obu części It. Nadal istnieje duże prawdopodobieństwo, że padnie rekord październikowego otwarcia (Venom / $80,3 mln). Rezultat powyżej $91,1 mln osiągniętych przed miesiącem przez It: Chapter Two dawałby miejsce w pierwszej piątce najlepszych otwarć pośród filmów z kategorią wiekową R. Z kolei w naszej box office’owej zabawie średnia prognoz uczestników wynosi $99,52 mln. Ostateczna prognoza Box Office Pro zakłada natomiast otwarcie na poziomie $90 mln, a Box Office Mojo oczekuje „tylko” $85 mln.

Doniesienia na temat pierwszych wyników Jokera w amerykańskich kinach pojawią się dzisiaj wieczorem wraz z informację o jego rezultacie z pokazów przedpremierowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.