Polscy widzowie nie są zaznajomieni z postacią Madei, jako że żaden z filmów jej poświęconych nie trafił chyba do naszych kin. Filmy Tylera Perry’ego, która wciela się w tę postać, cieszą się jednak sporą popularnością w amerykańskich kinach. Dzisiaj trafia do nich już dziewiąta część przygód tytułowej bohaterki.

Tyler Perry’s A Madea Family Funeral” celuje podobno w wynik otwarcia na poziomie $20-25 mln. Byłby to rezultat na poziomie większości ostatnich filmów poświęconych Madei. Jedynym wyjątkiem było „Tyler Perry’s A Madea Christmas„, który jako jedyny nie dobił podczas premierowego weekendu do pułapu $20 mln, ale nadrobił dzięki bożonarodzeniowemu okresowi, który pomaga filmom osiągać długie nogi i zarobił w sumie $52,5 mln.  Wydaje się, że najnowszy film, mimo lepszego prognozowanego otwarcia, może mieć problem dobić do tego pułapu. Nawet otwarcie na poziomie $20 mln może oznaczać w rozrachunku końcowym $45 mln. Dla filmu, który kosztował jednak ok. $20 mln (jest to przymuszenie, jako że nie podano jeszcze informacji na temat budżetu), jest to wynik zadowalający, nawet biorąc pod uwagę to, że poza Ameryką filmy Tylera Perry’ego zarabiają przysłowiowe grosze (zwyczaj w okolicach miliona dolarów).

W tej sytuacji bez większych problemów pierwszą pozycję powinna zachować animacja „How to Train Your Dragon 3: The Hidden World„. Przy prognozowanym spadku na poziomie 45% wpływy podczas drugiego weekendu wyświetlania powinny wynieść $31 mln, co dawałoby w sumie już prawie $100 mln po 10 dniach wyświetlania (dokładnie $98,5 mln).

Miejsce trzecie i czwarte powinny wypełnić „Alita: Battle Angel” oraz „The LEGO Movie 2: The Second Part„. Tymczasem o zamknięcie pierwszej dziesiątki mogą powalczyć nowość „Greta” oraz wyświetlany od 15 tygodni „Green Book„. Ten pierwszy to thriller z Isabelle Huppert i Chloe Grace Moretz, który wystartuje w 2400 kinach. Jego przedsprzedaż wskazuje jednak na otwarcie nieprzekraczające $5 mln ($4,7 mln). Tymczasem właśnie tyle może zarobić zdobywca Oscara za najlepszy film roku 2018. Po tryumfie na oscarowej gali jego dystrybucja znów zostanie rozszerzona z 1253 do 2641 kin. Powinno to skutkować powrotem nie tylko do pierwszej dziesiątki, ale być może także do pierwszej piątki.

Także część pozostałych oscarowych zwycięzców otrzyma dystrybucyjnego kopa, np. „A Star Is Born” będzie grane w 1235 kinach, czyli o 490 więcej niż tydzień wcześniej. Będzie to wersja wzbogacona o nowe 12 minut materiałów, które nie były zawarte w oryginalnej wersji.

W kinach będzie ogólnie raczej spokojnie. Czy to cisza przed burzą wywołaną przez „Captain Marvel„?

Pierwsza piątka:

  1. How to Train Your Dragon 3: The Hidden Wolrd – $31 mln (-44%) / $98,5 mln
  2. Tyler Perry’s A Madea Funderal – $20 mln
  3. Alita: Battle Angel – $6,8 mln (-45%) / $72 mln
  4. The LEGO Movie 2: The Second Part – $5,9 mln (-39%) / $91 mln
  5. Green Book – $5 mln (+135%) / $76,2 mln

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.