Pod nieobecność dużej konkurencji z Hollywood, polskie filmy mają przestrzeń do rozwinięcia skrzydeł. Zielona granica Agnieszki Holland odnotowała właśnie najlepsze tegoroczne otwarcie dla polskiego filmu, z kolei Teściowie 2 zgromadzili podczas swojego drugiego weekendu prawie 100 tys. widzów.

Podobno tylko świnie siedzą w kinie. Jeśli to prawda, to podczas minionego weekendu było ich grubo ponad pół miliona. Najwięcej wybrało najnowszy film Agnieszki Holland. Wywołująca duże kontrowersje Zielona granica zgromadziła podczas premierowego weekendu 136 648 widzów, co oznacza najlepsze w tym roku trzydniowe otwarcie dla rodzimego tytułu. Dla reżyserki oznacza to także najlepesze otwarcie od czasu W ciemności z 2011 roku, które wystartowało z poziomu 147 304 sprzedanych biletów, a które na początku 2012 roku przyciągnęło w sumie ponad 1,2 mln widzów. Tamten tytuł zdobył nominację do Oscara dla najlepszego fimu nieanglojęzycznego. Wiemy już, że Zielona granica nie powalczy o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, jako że polskim kandydatem są Chłopi, których polska premiera kinowa odbędzie się 13 października. To nie powinno jednak przeszkodzić nowości odnotować mocnego wyniku końcowego. Szum wokół filmu jest ogromny i może utrzymać się jeszcze do wyborów parlamentarnych. Prorządowe media oraz politycy partii rządzącej w dużym stopniu przyczynili się do tego sukcesu, choć ich działania i wypowiedzi miały zniechęcić do seansu.

Małym fenomenem są także Teściowie 2. Komedia odnotowała wzrost względem otwarcia przed tygodniem (podobnie było zresztą w przypadku poprzednika) i zgromadziła tym razem 98 977 widzów. Po drugim weekendzie na koncie tego tytułu znajdowało się 286 219 sprzedanych biletów. Patrząc na postawę tego filmu, a także biorąc pod uwagę Święto Kina w najbliższą sobotę, można sądzić, że w rozrachunku końcowym druga część zgromadzi większą widownię niż pierwsza (w sumie 450 tys.). To duży i bardzo potrzebny sukces frekwencyjny dla polskiego kina. Do tej pory w tym roku najlepszy wynik odotowało Heaven in Hell (431 490 widzów). W tej chwili wyświetlane są aż trzy filmy, które powinny ten wynik przebić. Poza Teściami 2 oraz Zieloną granicą może udać się to także O psie, który jeździł koleją, które podczas piątego weekendu zgromadziło 27 871 widzów (+20%), a od premiery 363 882 widzów.

Tymczasem przed nami kolejny weekend, który powinien być udany dla polskich filmów, choć nie tylko tych. W sobotę w 240 kinach będzie obchodzone wcześniej wspomniane Święto Kina, a ceny biletów spadną tego dnia do 12 złotych. Na ekranach pojawi się nowość Doppelgänger. Sobowtór, czyli najnowszy film Jana Holoubka, z kolei w ramach pokazów przedpremierowych będzie można zobaczyć Święto ognia Kingi Dębskiej. Z kolei dłużej wyświetlane rodzime tytuły mogą znów odnotować wzrosty lub co najwyżej niewielkie spadeki.

Wzrosty i niewielkie spadki były notowane przez filmy już także podczas minionego weekendu. W pierwszej dziesiątce wyjątkiem było tylko After 5. Na zawsze, którego widownia skurczyła się o ponad połowę względem otwarcia (23 669/124 459 widzów). Lepiej trzymają się inne nowości sprzed ponad tygodnia. Duchy w Wenecji odntowały niespełna 10-procentowy spadek (34 248/98 873 widzów), a Mru i ja: wielka przygoda na cztery łapy (21 315/52 109 widzów) oraz Sound of Freedom. Dźwięk wolności (17 835/52 179 widzów) były w stanie poprawić swoją weekendową widownię względem otwarcia.

Poza Zieloną granicą nowościami w szerokiej dystrybucji były animacja Kosmici w mojej szkole (27 231 widzów na 190 kopiach) oraz Niezniszczalni 4, który przyciągnął tylko 24 748 widzów na 215 ekranach. To zdecydowanie najgorsze otwarcie w serii. Pierwsza część wystartowała w 2010 roku z poziomu 56 995 widzów, druga zgromadziła dwa lata później 60 195 osób, z kolei część trzecią zobaczyło podczas premierowego weekendu 42 422 widzów.

W pierwszej dziesiątce weekendu po raz pierwszy od dawna brakuje filmu dystrybutora UIP. Pośród nich najlepiej spisuje się nadal Oppenheimer, którego podczas dziesiątego weekedu mogło zobaczyć jeszcze ok. 14 tys. widzów. Od premiery film Christophera Nolana przyciągnął już ok. 1,875 mln osób.

Źródło: Dane na podstawie boxoffice.pl via SFP, Box Office Raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.