Nie jest tajemnicą, że weekend wielkanocny jest zazwyczaj najgorszym z box office’owego punktu widzenia weekendem w całym roku w polskich kinach. Pod dwuletniej pandemicznej przerwie otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie słuszności tego stwierdzenia. W kasach kin sprzedano nieco ponad 100 tys. biletów. Jest to najlepszy lub drugi najlepszy w historii wynik osiągnięty podczas weekendu z Wielkanocą.

 

Łączna liczba widzów filmów z TOP10 w weekendy wielkanocne.

Ponad połowa widzów, którzy wybrali się w miniony weekend do kin zdecydowała się na seans Tajemnic Dumbledore’a. Film ten zgromadził 53 917 osób, co oznacza aż 79-procentowy spadek względem bardzo dobrego otwarcia przed tygodniem. Jest to jednak spadek, którego spodziewaliśmy się i którego spodziewał się zapewne także dystrybutor przy ustalaniu polskiej premiery trzeciej części serii Fantastyczne zwierzęta na weekend poprzedzający Wielkanoc. Patrząc na frekwencję na tym filmie przez drugim weekendem można założyć, że w normalnych warunkach mielibyśmy do czynienia z wynikiem znacznie powyżej 100 tys. widzów.

Osiągnięty rezultat jest jednak mimo to prawdopodobnie najlepszym w historii/po 1989 roku wynikiem odnotowanym przez jakikolwiek film podczas wielkanocnego weekendu. *EDIT: Okazuje się, że lepszy wynik podczas wielkanocnego weekendu osiągnęła w 2004 roku Pasja  (59 378 widzów), a dwa lata później Epoka lodowcowa 2: Odwilż zgromadziła 53 063 osób. Po pierwszych jedenastu dniach wyświetlania na koncie Tajemnic Dumbledore’a znajduje się 450 289 sprzedanych biletów. Jest to w tej chwili piąty najlepszy rezultat osiągnięty w tym roku. W przyszły weekend powinno dojść do wzrostu frekwencji, choć sporo miejsca w kinach trzecim Fantastycznym zwierzętom odbiorą nowości, m.in. Wiking oraz Sonic 2 którego pokazy przedpremierowe rozpoczęły się w miniony poniedziałek. Oba to filmy UIP, więc nie poznamy ich wyników (dystrybutor pochwali się być może otwarciem tego drugiego, jako że powinno być mocne).

Liczba widzów zwycięzcy wielkanocnego weekendu.

Tylko dwa inne filmy osiągnęły poza tym wyniki powyżej 10 tys. widzów. Jednym z nich jest nowość Wszystko wszędzie naraz, które na 174 ekranach zgromadziło 10 051 widzów. Wraz z pokazami przedpremierowymi na koncie tego tytułu znajduje się 14 479 sprzedanych biletów. Dzięki bardzo pozytywnym recenzjom oraz wysokim ocenom widzów być może uda mu się notować niewielkie spadki i wypracować długie nogi.

Na drugim miejscu pozostała animacja To nie wypanda, która odnotowała spadek na poziomie 76% i zgromadziła 13 383 widzów podczas swojego szóstego weekendu wyświetlania, co daje jej w sumie 583 774 sprzedanych biletów i osiemnaste miejsce na liście największych przebojów animacji Pixara w naszym kraju, przed Toy Story (579 922) i Toy Story 2 (570 100) i tuż za Toy Story 3 (586 294). W pierwszej dziesiątce swój 21. weekend spędziła animacja Walt Disney Animation Studios, Nasze magiczne Encanto. Po niespełna 72-procentowym spadku zgromadziło ono 2 520 widzów. W sumie film ten obejrzało już 574 774 widzów, czyli dokładnie o 9 tys. widzów mniej niż To nie wypanda.

Najmniejszy spadek w TOP 10 zaliczył Batman, który od poniedziałku jest dostępny na HBO Max. Podczas siódmego weekendu seans tego filmu wybrało 6 481 osób (-68%), co w sumie daje mu 941 637 sprzedanych biletów. W ten weekendu dystans do Diuny powiększył się do 30 tys., a szanse na przekroczenie pułapu miliona spadły do zera. Batman jest jednak nadal największym przebojem tego roku w Polsce (nie licząc Sing 2):

Na liście nie są uwzględnione filmu UIP.

TOP 10:

Źródło: Opracowane na podstawie danych ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.