Miniony weekend w polskich kinach upłynął pod znakiem Mrocznego Rycerza. Batman był zdecydowanie najchętniej oglądanym filmem, a wszystkie pozostałe tytuły, w tym wiele nowości, przepadły w jego cieniu.

Batman zgromadził podczas swojego premierowego weekendu 226 784 widzów. To najlepsze otwarcie w tym roku (nie licząc 480 tys. Sing 2, do których wliczone zostały także bardzo liczne pokazy przedpremierowe) oraz pośród wszystkich dotychczasowych filmów kinowych, w których pojawiła się postać Batmana. To także czwarte najlepsze otwarcie od początku pandemii (nie wliczając do tego wyników filmów UIP):

Otwarcie Batmana można ostatecznie uznać za zgodne z oczekiwaniami i box office’owym potencjałem tego filmu, a ten – przynajmniej na ten moment – wydaje się razy mniejszy niż w przypadku Spider-Man: Bez drogi do domu, który wystartował u nas z poziomu 450 tys. sprzedanych biletów. Podobnie było zresztą na niektórych innych europejskich i anglosaskich rynkach, gdzie film Matta Reevesa także odnotował dwukrotnie słabsze otwarcie niż ostatnie przygody „przyjaznego pajączka z sąsiedztwa”. A ten – jak podał właśnie dystrybutor – przekroczył u nas właśnie pułap 1,9 mln sprzedanych biletów i tym samym wyprzedził Avengers: Koniec gry (1,88 mln widzów) oraz stał się drugą najbardziej popularną ekranizacją komiksu w historii polskich kin (po Jokerze / prawie 2,01 mln widzów).

Tym razem żaden ze starszych filmów w pierwszej dziesiątce nie odnotował spadku przekraczającego 50%. Po raz kolejny najmniejszy ubytek zaliczyła animacja Nasze magiczne Encanto, która podczas piętnastego (!) weekendu wyświetlania zgromadziła jeszcze 12 441 widzów i awansowała z miejsca szóstego na piąte. W sumie na jej koncie znajduje się już ponad 500 tys. sprzedanych biletów i daje miejsce dziewiąte na liście największych przebojów minionego roku (bez uwzględnienia filmów UIP). Ostatecznie film ten może wylądować na miejscu siódmym:

Wszystkie filmy w pierwszej dziesiątce zgromadziły prawie 360 tys. widzów, co oznacza 100% wzrost względem poprzedniego weekendu. Oprócz Batmana w TOP10 pojawiły się aż trzy nowości: animacja Ups 2: Bunt na arce, którą obejrzało 35 919 osób (39 665 z pokazami przedpremierowymi), nominowaną do trzech Oscarów Córkę (8 687 widzów na 88 kopiach / 14 713 z pokazami przedpremierowymi) oraz polską Sonatę (słabe 7 568 widzów na 163 kopiach). Poza pierwszą dziesiątką wystartował skierowany do religijnych widzów Cud Guadalupe (6 437 widzów) oraz Cyrano (zaledwie 4 721 widzów).

Źródło: Opracowane na podstawie danych ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich;

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.