Długo czekaliśmy na oficjalne wyniki przedświątecznego weekendu. Okazuje się, że poza Skywalker. Odrodzenie oglądalność była słaba.

Spodziewaliśmy się, że weekend wypadający tuż przed Wigilią i świętami nie będzie dobry dla kin – większość osób jest wtedy zajęta ostatnimi przedświątecznymi przygotowaniami. Dodatkowo Skywalker. Odrodzenie spowodował duży spadek liczby seansów innych filmów. W naszej zeszłotygodniowej prognozie oszacowaliśmy, że widownia każdego z filmów spadnie przynajmniej o 60%. Ostatecznie spadki dochodziły w niektórych przypadkach nawet do 80%.

Premierowy wynik dziewiątej części Gwiezdnych wojen szerzej analizowaliśmy już we wczorajszym tekście. Widownia tego filmu stanowiła ok. 2/3 widowni wszystkich filmów wyświetlanych w weekend.

Ciągle mocno trzyma się Kraina lodu 2, która zaliczyła najmniejszy procentowy spadek w pierwszej dziesiątce. Po pięciu tygodniach wyświetlania animację zobaczyło o 73 tys. widzów więcej niż Króla Lwa w tym samym okresie. Okres świąteczny będzie zapewne sprzyjał rodzinnym wyjściom do kina na tą produkcję, tym bardziej że nie pojawiła się w tym czasie żadna większa animacja. Można już z całą pewnością powiedzieć, że będzie to najpopularniejszy w tym roku film w polskich kinach. Tymczasem polska komedia Jak poślubić milionera zanotowała 70-procentowy spadek. W tej chwili do granicy miliona widzów brakuje jej jeszcze 144 tys. widzów.

Nie był to dobry weekend na premiery filmów. Animację Misiek i chiński skarb obejrzało 17 tys. widzów. W ten weekend jego widownia prawdopodobnie zwiększyła się. Z kolei Osierocony Brooklyn zobaczyło tylko 9,6 tys. widzów w sam weekend. Podczas seansów przedpremierowych, których było znacznie mniej niż tych regularnych podczas premierowego weekendu, widzów było prawie 7 tys. Należy zaznaczyć jednak, że był to weekend ze Świętem Kina. Jeszcze ciekawiej wygląda wynik horroru Zaśnij, który przed premierą zgromadził 24 tys. widzów, a w premierowy weekend tylko 6,1 tys. Film ten wyświetlany był już 2 miesiące temu w Maratonach Horrorów organizowanych z okazji Halloween.

W kolejny w weekend (27.12.-29.12.) filmy powinny mieć podobną lub trochę większą widownię niż przed tygodniem, znacznie wzrośnie również ogólna liczba widzów. Duży procentowy spadek może zanotować za to Skwalker. Odrodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.