Shazam! Fury of the Gods wystartował w światowych kinach z poziomu $65 mln. Przed weekendem spodziewano się $85 mln, co byłoby i tak wynikiem znacznie słabszym od otwarcia poprzednika. Co poszło nie tak?

Pierwszy Shazam!, który do kin trafił w kwietniu 2019 roku, zarobił w sumie na całym świecie $366 mln. W kontekście budżetu ($100 mln) był to dobry wynik, i jak wyliczyło Deadline Hollywood, tytuł ten przyniósł ostatecznie studiu ok. $75 mln zysku. W kontekście wysobobudżetowego kina superhero nie był to jednak imponujący rezultat. Taką a nie inną postawę Shazama! tłumaczono daleką od idealnej datą premiery – trafił na ekrany krótko po przebojowej Captain Marvel oraz kilka tygodni przed Avengers: Endgame. Choć zebrał dobre recenzje oraz oceny widzów, to nie był w stanie dorównać popularnością filmom poświęconym tym bardziej znanym postaciom z komiksów DC. Kontynuacja jednak powstała, na jej produkcję przeznaczono $125 mln, jednak jeszcze przed premierą zdążyło zmienić się szefostwo DC Films, które ogłosiło już także plany na kolejne lata zakładające prawie całkowity odwrócenie się od tego, co w ostatniej dekadzie powstało w ramach tzw. DCEU. Plany nie przewidują także kolejnej kontynuacji przygód Shazama!. Notowane przez drugą część przychody byłyby i tak wystarczającym argumentem przeciwko powstaniu części trzeciej.

Być może świadomość braku planu kontynuacji wśród fanów miała duży wpły na to, że zainteresowanie częścią drugą jest dużo niższe niż w przypadku części pierwszej. Studio próbowało jednak uniknąć porażki, m.in. poprzez przesunięcie premiery z grudnia 2022 na marzec 2023 roku w celu uniknięcia konfrontacji z Avatar: The Way of Water, który właśnie przekroczył pułap $2,3 mld w świarowtch kinach. Jednak zarówno w Ameryce, jak i na rynku zewnętrzym otwarcia są poniżej oczekiwań. Za oceanem przychody wyniosły $30,5 mln. Choć Box Office PRO prognozowało jeszcze mniej (niespełna $28 mln), to branża liczyła na $35-40 mln. Wynik drugiej części jest znacznie słabszy od tego, który odnotował pierwowzór ($53,5 mln). Poza Ameryką tytuł ten zarobił zaledwie $35 mln. Najlepsze wyniki odnotował w Chinach (tylko $4,3 mln na ponad 20 tys. ekranów / pierwsza część wystartowała z poziomu $30,4 mln), Meksyku ($4 mln), Wielkiej Brytanii ($3 mln), Indonezji ($1,6 mln), Brazylii ($1,6 mln), Australii ($1,6 mln), Indiach ($1,2 mln) oraz we Włoszech ($1,1 mln).

Z innych newsów dotyczących amerykańskich kin:

  • Scream VI zaliczy duży, 61-procentowy spadek, ale ma nadal szanse na przekroczenie pułapu $100 mln.
  • Pułap $200 mln jeszcze przed weekendem przekroczył Ant-Man & the Wasp: Quantumania, który zarobi ostatecznie mniej więcej tyle, co poprzednik ($216,6 mln).
  • Creed III posiada na swoim koncie po tym weekendzie $127,7 mln – więcej niż w sumie Creed ($109,8 mln) oraz Creed II ($115,7 mln).
  • Do wielu kin w ten weekend po zdobyciu siedmiu Oscarów wróciło Everything Everywhere All At Once, które zarobiło $1,25 mln (w sumie $75,6 mln).

Jeżeli chodzi o rynek zewnętrzny:

  • Numerem jeden weekendu z dużą przewagą jest Shazam! Fury of the Gods.
  • Na drugim miejscu wylądowała chińska komedia Post Truth, która zarobiła $18,4 mln, a w sumie $50,9 mln.
  • Creed III zbliża się do pułapu $100 mln, a na całym świecie zarobił już ponad $200 mln. Najlepsze wyniki zostały odnotowane we Francji ($15 mln), w Wielkiej Brytanii ($14,1 mln), Niemczech ($9,5 mln), Meksyku ($7,3 mln) oraz we Włoszech ($6,8 mln).
  • Globalne przychody Scream VI przekroczyły pułap $100 mln.
  • W chinskich kinach wystartowała M3GAN z przychodami rzędu jedynie $1,7 mln, z kolei Puss in Boots: The Last Wish wystartował w Japonii ze skromnymi przychodami rzędu.
  • Nowościami w japońskich kinach były także My Happy Marriage ($5,1 mln) oraz Shin Kamen Rider ($4,4 mln).

Źródła: Deadline Hollywood, ComScore, The Numbers, Box Office Mojo, Luiz Fernando (Twitter)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.