W piątek do amerykańskich kin trafiły aż trzy duże nowości. Animacja The Bad Guys spisała się powyżej oczekiwań, a The Northman zaliczył otwarcie zgodne z tymi bardziej optymistycznymi prognozami. Tymczasem trzecia część serii Fantastic Beasts odnotowała bardzo duży spadek i jej szanse na przekroczenie $100 mln zmalały.

Numerem jeden weekendu jest animacja The Bad Guys. Nowość DreamWorks Animation, która od kilku tygodni jest już wyświetlana w kinach na innych rynkach, zarobiła podczas premierowego weekendu $24 mln. Jest to wynik znacznie lepszy od prognozowanego ($13-18 mln), a jego przewaga nad pozostałymi tytułami jest zaskakująco duża. Na drugim miejscu weekendowego zestawienia znalazł się Sonic the Hedgehog 2, który po 48-procentowym spadku przychodów zarobił podczas trzeciego weekendu $15,2 mln. To daje mu w sumie $145,8 mln, czyli prawie tyle, ile poprzednik zarobił w sumie ($146 mln). Druga część osiągnie zatem ostatecznie znacznie wyższy rezultat.

The Bad Guys zbiera bardzo dobre recenzje (85% na Rotten Tomatoes), podobnie zresztą jak dwie pozostałe nowości w szerokiej dystrybucji. 89% recenzji The Northman oraz The Unbearable Weight of Massive Talent na Rotten Tomatoes jest pozytywna. Ten pierwszy zarobił podczas premierowego weekendu w 3234 kinach $12 mln. Jest to rezultat mniej więcej zgodny z tymi bardziej optymistycznymi prognozami. W kontekście budżetu, który mógł wynieść ponad $70 mln, nie można mówić o zbyt udanym otwarciu, jednak należy pamiętać, że nie jest to także tytuł przystępny dla mainstreamu. Focus Features napewno podjęło spore ryzyko powierzając tak wysoki budżet Robertowi Eggersowi. Jego poprzednie dwa filmy, The VVitch oraz The Lighthouse – choć zebrały bardzo dobre recenzje oraz oceny widzow – były skierowane przede wszystkim do arthouse’owej widowni i zarobiły odpowiednio skromne $25,1 mln oraz $10,9 mln.

Tymczasem komedia The Unbearable Weight of Massive Talent spisała się mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami zarabiając $7,2 mln. Dane na temat widowni tego filmu wskazują na to, że ta mogła pokrywać się w pewnym stopniu z widownią The Northman, co mogło zaszkodzić obu tytułom. Budżet filmu z Nicolasem Cagem wyniósł $30 mln, które w dystrybucji kinowej zwrócą się tylko przy mocnym wsparciu rynku zewnętrznego, choć Deadline sugeruje, że produkcja ta może wypracować sobie w Ameryce dobre nogi.

Ogromny, 67-procnetowy spadek przychodów odnotowało Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore. Podczas drugiego weekendu wyświetlania film ten zarobił już tylko $14 mln, a w ciągu pierwszych dziesięciu dni na jego koncie znajduje się słabe $67,1 mln. Wygląda na to, że ostatecznie może nie udać mu się dobić do $100 mln, co oznaczałoby nie tylko kolejny duży spadek popularności tej serii w amerykańskich (poprzednik zarobił $159,6 mln, a pierwsza część $234 mln), ale przypuszczalnie mogłoby stać się także ostatecznym powodem do zakończenia tej serii po trzech filmach, a nie po pięciu, jak pierwotnie zakładano. The Wizarding World jest obecnie w sporych tarapatach (rozczarowujące wyniki, spadająca popularność, kontrowersje wokół J.K.Rowling, usunięcie z serii popularnego nadal Johnny’ego Deppa, problemy z prawem Ezry Millera), a nowe szefostwo Warner Bros. będzie zapewne próbowało ratować jedną z najcenniejszych marek studia.

Z innych newsów:

  • Najmniejszy spadek w pierwszej dziesiątce odnotowało Everything Everywere All At Once, które zarobiło $5,4 mln (-12%), co daje w sumie $26,9 mln.
  • Nieźle spisuje się nadal The Lost City, którego przychody spadły i 30% do $4,4 mln. Komedii z Sandrą Bullock i Channingiem Tatumem może ostatecznie niewiele zabraknąć do pułapu $100 mln. W tej chwili na koncie tego filmu znajduje się $85,4 mln.
  • The Batman zaliczył spory, 60-procentowy spadek, do którego przyczyniła się zapewne premiera tego filmu na HBO Max w miniony poniedziałek. Po ośmiu weekendach na jego koncie znajduje się $367,7 mln.

Ogólnie był to całkiem udany weekend, z dobrą postawą trzech oryginalnych nowości, szczególnie The Bad Guys. W sumie w kasach kin sprzedano bilety na kwotę $92 mln. Podczas analogicznego weekendu w 2019 roku ogólne przychody wyniosły $109 mln. Jednak wtedy mieliśmy do czynienia z „ciszą przed burzą”, jako że tydzień później w kinach wystartowało Avengers: Endgame, do którego należy rekord otwarcia. W tym roku następną dużą premierą jest Doctor Strange In The Multiverse of Madness, które na ekrany trafi dopiero za dwa tygodnie.

Źródła: Deadline Hollywood, The Numbers, Box Office Mojo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.