W ostatnich miesiącach ceny wielu produktów oraz usług mocno zdrożały. Czy odczuliście również wzrost cen biletów do kin? Postanowiliśmy przeanalizować, jak zmieniały się ceny biletów od roku 2010, czyli od momentu pojawienia się filmów 3D.
Wyliczenia średnich cen biletów zostały przeprowadzone na podstawie przychodów i liczby widzów dla filmów z TOP20 danego roku wg danych publikowanych przez magazyn SFP.
W latach 2010-2015, gdy mieliśmy w kinach dużo filmów 3D, średnia cena biletów na polskie tytuły była niższa. Później, gdy technologia trójwymiarowa stawała się coraz mniej popularna, ceny się wyrównały się. Były lata, kiedy to bilety na rodzime produkcje osiągały wyższą średnią.
Poniższy wykres pokazuje, o ile procent w danym roku średnia cena biletu różniła się w stosunku do roku 2010.
Wśród tytułów z najwyższą średnią ceną biletów w latach 2010-2022, królują te, które jako pierwsze mogliśmy oglądać w wersji 3D. W pierwszej dwudziestce nie ma ani jednego filmu polskiego.
Jeśli chodzi o krajowe produkcje to najwyższe ceny biletów osiągnęły Underdog (20,69zł), Botoks (20,63zł) i Jak zostałem gangsterem (20,55zł).
Wśród filmów z najniższą ceną biletów znajdują się filmy polskiej produkcji, skierowane głównie do młodzieży szkolnej i dzieci: ekranizacje lektur, filmy historyczne oraz zagraniczne filmy familijne i animacje. Prawdopodobnie w ich przypadku znaczny udział miały bilety ulgowe i grupowe.
Średnia cena biletu dla TOP20 danego roku nie do końca oddaje faktyczny cennik. W roku 2018 mocno obniżyły ją dwa filmy: Cudowny chłopiec i Dywizjon 303, które łącznie zgromadziły prawie 3 mln widzów, a średnia cena biletu na nie wynosiła ok. 15zł. Żeby być bliżej prawdy, porównajmy średnią cenę biletu najdroższych filmów w danym roku, ale tych, które nie miały wersji 3D.
Jeśli chodzi o rok 2020, to zupełnie inne ceny biletów były przed zamknięciem kin w kwietniu, a inne po ich ponownym otwarciu. Średnia cena biletu po otwarciu kin to tylko 18,64zł, a najdroższym polskim filmem była Pętla (19,73 zł).
Jak wynika z powyższych danych, ceny biletów kinowych utrzymują się od 12 lat na zbliżonym poziomie. Różnice cen w poszczególnych latach mieszczą się w 10-15%. Najdroższe bilety (nie licząc 3D) mieliśmy w latach 2017-2019. W tym roku ceny są zbliżone do tych z roku 2016. Obecnie kina walczą o powrót widzów po pandemii, a dodatkowo zmagają się z coraz większą konkurencją ze strony streamingu i VOD, i póki co cen biletów nie podnoszą. Ciekawe jak długo uda się je utrzymać przy dużych wzrostach cen energii?
Jakie jest źródło danych dotyczących średnich cen biletów?