aby założyć posty i tematy.

Festiwale i nagrody filmowe

PreviousPage 2 of 74Next

No to doprecyzuję, chodziło mi o tworzenie regulaminu. Ale tak jak mówię, bardziej mnie to rano emocjonowało 🙂

Edit: Nie ma problemu 🙂

Nie wiem, jak z prawnego punktu widzenia wygląda kwestia zatrudniania osób ze względu na płeć, kolor skóry czy orientacji seksualnej w branży filmowej. W przypadku aktorów nie jest to problem, bo wiadomo, że może być tak, że szukają konkretnych osób do ról (choć akurat orientacja seksualna także może być z tego względu problematyczna). No ale w przypadku innych grup zawodowych łatwo będzie można zostać oskarżonym o dyskryminację, jeżeli okaże się, że szukają osobę od makijażu, ale ta musi być czarnoskóra albo LGBT. Ale tak jak piszę, nie wiem, jak to wygląda w praktyce i czy może to stanowić problem, takie luźne przemyślenia

Cytat z Szaman data Wrzesień 9, 2020, 20:44

Mogę pilnować się dwa razy bardziej, bo zależy mi na przyjaznej atmosferze w tym miejscu.

Nie musisz. Tego by jeszcze brakowało, by wprowadzać to jakąś cenzurę. Uważam, że powinniśmy pisać tak, jak dyktuje nam nasz rozum i przemyślenia. Oczywiście przy założeniu odpowiedniej kultury wypowiedzi. Wg mnie to powinno być jedyne ograniczenie.

Marek Pilarski has reacted to this post.
Marek Pilarski

Dlatego napisałem to proste pytanie- jak będzie egzekwowany ten dekalog? W przykładzie z Rowling również nie ma dobrego sposobu egzekwowania, ale można jednak skrajnie założyć, że ktoś zada sobie takiego absurdalnego trudu dla seksualnej podniety, to chyba łatwiej założyć, że ktoś zadałby go sobie po prostu dla pieniędzy? Bo trochę jest tak, że dyskusja nad sensem przebiega względem jasnego i wiadomego podziału na strony świata. Część ma nawet już zaprogramowaną i uruchamianą gotowość bojową jeśli tylko ten podział wyczuje, co widać na Twitterze.

Ps. Dzięki Rob 🙂

Cytat z Szaman data Wrzesień 9, 2020, 20:53
Cytat z Fandorin data Wrzesień 9, 2020, 20:49

Szaman, ale po co wynajdywać jakieś ekstremalne przypadki ewentualnych oszustw dla negowania sensowności pozytywnych zmian, jak jakaś, nie przymierzając, J. K. Rowling upatrująca zagrożenia w mężczyznach udających osoby trans, aby dostać się do damskiej szatni?

😉

Wydaje mi się, że stanowienie prawa powinno opierać się na przewidywaniu ewentualnych luk i absurdów proponowanych rozwiązań.

Z pewnością tak powinno być. Ale prawo z założenia miewa luki. Nie ma właściwie regulacji czy przepisu, które by jej nie miały. Bardziej chodzi o to, by je ograniczać do minimum. Zakładam, że Akademia ma na to jakiś pomysł, a ewentualne niedoróbki będą starali się usprawniać na bieżąco.

Czyli chyba doszliśmy do takiego kompromisu, że trzeba poczekać na rezultaty. Sam wieszczyłem apokaliptyczne zmiany po wprowadzeniu nowych członków do Akademii, ale czy tak wiele się zmieniło? Filmy o białych kolesiach na wojnie światowej nadal mają się dobrze i egzystują z filmami o czarnych kolesiach na wojnie rasowej. Czyli kręci się jak się kręciło i po co było się oburzać.

Cytat z robgordon data Wrzesień 9, 2020, 21:12
Cytat z Szaman data Wrzesień 9, 2020, 20:53
Cytat z Fandorin data Wrzesień 9, 2020, 20:49

Szaman, ale po co wynajdywać jakieś ekstremalne przypadki ewentualnych oszustw dla negowania sensowności pozytywnych zmian, jak jakaś, nie przymierzając, J. K. Rowling upatrująca zagrożenia w mężczyznach udających osoby trans, aby dostać się do damskiej szatni?

😉

Wydaje mi się, że stanowienie prawa powinno opierać się na przewidywaniu ewentualnych luk i absurdów proponowanych rozwiązań.

Z pewnością tak powinno być. Ale prawo z założenia miewa luki. Nie ma właściwie regulacji czy przepisu, które by jej nie miały. Bardziej chodzi o to, by je ograniczać do minimum. Zakładam, że Akademia ma na to jakiś pomysł, a ewentualne niedoróbki będą starali się usprawniać na bieżąco.

Dodam tylko, że nad prawem nazwijmy to ogólnie obowiązującym pracuje się dłużej, z założenia zajmują się nim fachowcy, dla których jest to zawód i w tym przypadku teoretycznie prawo to powinno być jakościowo lepsze. Ale z drugiej strony, wiem to z własnej pracy bardzo dobrze, ewentualne zmiany, poprawki, usprawnienia następują strasznie wolno, zdecydowanie za wolno jak na potrzeby. Tak więc myślę, że Akademia ma łatwiej, że mogą swoje regulacje zmieniać (poprawiać) dużo sprawniej niż władza ustawodawcza w takim na przykład naszym kraju.

Cytat z robgordon data Wrzesień 9, 2020, 21:08
Cytat z Szaman data Wrzesień 9, 2020, 20:44

Mogę pilnować się dwa razy bardziej, bo zależy mi na przyjaznej atmosferze w tym miejscu.

Nie musisz. Tego by jeszcze brakowało, by wprowadzać to jakąś cenzurę. Uważam, że powinniśmy pisać tak, jak dyktuje nam nasz rozum i przemyślenia. Oczywiście przy założeniu odpowiedniej kultury wypowiedzi. Wg mnie to powinno być jedyne ograniczenie.

Lepiej bym tego nie ujął. Myślę, że w tym wszystkim nie chodzi o przekonanie za wszelką cenę kogoś do własnego zdania, ale raczej zaakceptowanie tego, że mamy odmienne zdanie na dany temat, które przedstawiliśmy w najlepszy możliwy sposób i które popraliśmy najlepszymi argumentami, szczególnie w przypadku tematów, które wywołują tak skrajne reakcje. Tak jak pisałem na blogu, dobrze że mamy miejsce z dala od clickbaitowych nagłówków i internetowych ścieków, w których taplają się ludzie, którzy nawet nie starają się wgłębiać w temat, na który się wypowiadają.

Ale przecież nie chodzi o to, żeby na konkretnym stanowisku pracy zatrudniać przedstawiciela grupy niedostatecznie reprezentowanej, tylko żeby określona część ekipy pochodziła z takiej grupy.

 

I spoko, ja też często łapię się na nieufności do tego typu doniesień. Ale po zapoznaniu się z całością tematu, a nie tylko nagłówkiem, okazuje się, że to typowe Radio Erewań (nie rozdają, tylko kradną, nie rowery, tylko samochody i coś tam jeszcze - nie pamiętam całego wicu).

A tak bardziej ogólnie to pokazuje, jak bardzo wdrukowane mamy schematy myślowe, które są przyczyną nierówności.

Cytat z Szaman data Wrzesień 9, 2020, 21:18

Czyli chyba doszliśmy do takiego kompromisu, że trzeba poczekać na rezultaty. Sam wieszczyłem apokaliptyczne zmiany po wprowadzeniu nowych członków do Akademii, ale czy tak wiele się zmieniło? Filmy o białych kolesiach na wojnie światowej nadal mają się dobrze i egzystują z filmami o czarnych kolesiach na wojnie rasowej. Czyli kręci się jak się kręciło i po co było się oburzać.

Otóż to. Trudno mi uwierzyć, że wprowadzane zmiany doprowadzą (za mojego życia) do sytuacji, że nie będę miał czego na dużym lub małym ekranie oglądać.

Cytat z Fandorin data Wrzesień 9, 2020, 21:20

Ale przecież nie chodzi o to, żeby na konkretnym stanowisku pracy zatrudniać przedstawiciela grupy niedostatecznie reprezentowanej, tylko żeby określona część ekipy pochodziła z takiej grupy.

 

I spoko, ja też często łapię się na nieufności do tego typu doniesień. Ale po zapoznaniu się z całością tematu, a nie tylko nagłówkiem, okazuje się, że to typowe Radio Erewań (nie rozdają, tylko kradną, nie rowery, tylko samochody i coś tam jeszcze - nie pamiętam całego wicu).

A tak bardziej ogólnie to pokazuje, jak bardzo wdrukowane mamy schematy myślowe, które są przyczyną nierówności.

Świetnie ująłeś to co mnie prowadziło do takiego stanowiska. Chodziło mi o całość wypowiedzi, ale jakoś dziwnie się zacytowało, już nie będę poprawiał 🙂

Cytat z Fandorin data Wrzesień 9, 2020, 21:20

Ale przecież nie chodzi o to, żeby na konkretnym stanowisku pracy zatrudniać przedstawiciela grupy niedostatecznie reprezentowanej, tylko żeby określona część ekipy pochodziła z takiej grupy.

 

I spoko, ja też często łapię się na nieufności do tego typu doniesień. Ale po zapoznaniu się z całością tematu, a nie tylko nagłówkiem, okazuje się, że to typowe Radio Erewań (nie rozdają, tylko kradną, nie rowery, tylko samochody i coś tam jeszcze - nie pamiętam całego wicu).

A tak bardziej ogólnie to pokazuje, jak bardzo wdrukowane mamy schematy myślowe, które są przyczyną nierówności.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem teorii (czemu dawałem wyraz i tutaj), że w dzisiejszym świecie ludzie zbyt mocno wierzą nagłówkom. Umiejętność czytania ze zrozumieniem i przede wszystkim chęć głębszego zaznajomienia się z tematem zdecydowanie nie są obecnie trendy.

Cytat z Fandorin data Wrzesień 9, 2020, 21:20

Ale przecież nie chodzi o to, żeby na konkretnym stanowisku pracy zatrudniać przedstawiciela grupy niedostatecznie reprezentowanej, tylko żeby określona część ekipy pochodziła z takiej grupy.

No tak, jeżeli spojrzeć na to z perspektywy grupy, to można uniknąć sytuacji, w której konieczne jest zatrudniania jednej konkretnej osoby reprezentującej jakąś grupę, choć gdzieś ktoś będzie musiał prowadzić jakieś obliczenia, żeby ostatecznie spełnić dany warunek, oczywiście jeżeli będzie się chciało go spełniać. Bo to w sumie jednak tylko jedna kategoria, wprawdzie ta najważniejsza do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej, ale - tak jak pisałem wcześniej, nie sądzę, żeby główną motywacją artystów przy tworzeniu filmu było zdobycie nominacji czy Oscara za najlepszy film roku.

Tym samym temat oscarowy stał się najbardziej popularnym na nowym forum.

To trochę tak (bardzo luźna analogia) jak z zasadami BHP:

Panie, po co to komu, przecież wszyscy umio! I kto za to zapłaci?

A jednak się przydają.

Coś w tym jest 🙂

Twórcy oscarowych zmian odpowiadają na krytykę.

https://www.filmweb.pl/news/Oscary%3A+Akademia+przekonuje%2C+%C5%BCe+nie+dyskryminuje+film%C3%B3w+typu+%221917%22-139246

No i git.

No i pompka poszła w ruch. Pytanie: trzeci aktorski Oscar ma jednak dużą symbolikę w środowisku, czy Frances McDormand jest wystarczająco wielką gwiazdą? Sam nie wiem, ale coś mi mówi, że jednak jeszcze nie ten kaliber. Może przykład Toma Hanksa wpływa na mój osąd.

https://www.hollywoodreporter.com/race/awards-analysis-frances-mcdormand-makes-a-strong-case-for-oscar-3-in-nomadland?utm_source=twitter&utm_medium=social

Pytanie - trzeci dla McDormand czy drugi dla Violi Davis, bo - choć jej filmu jeszcze chyba nikt nie widział - to ona ogólnie jest typowana w tej chwili chyba najczęściej.

Kurde, a wśród reżyserów Zhao vs. Fincher, i teraz już wiemy, że reżyserka "Eternals" jest w wyścigu na pewno.

PreviousPage 2 of 74Next