W ostatni weekend, każde inne miejsce niż pierwsze Czarnej Wdowy byłoby wielką niespodzianką. Niespodzianki nie było, jej wynik (121 tys.) daje jej drugie miejsce wśród najlepszych tegorocznych otwarć (za Obecność 3), ale odbiega od najpopularniejszych filmów z III fazy MCU. Wraz z pokazami przedpremierowymi na koncie nowości Marvela znajduje się 142 839 tys. sprzedanych biletów.

Otwarcia filmów III Fazy MCU (bez ostatnich dwóch części Avengers):

Spider-Man: Daleko od domu – 247 805
Kapitan Marvel – 245 993
Strażnicy Galaktyki vol. 2 – 191 309
Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów – 166 965
Thor: Ragnarok – 166 632
Czarna Pantera -133 471
Spider-Man: Homecoming – 120 917
Ant-Man i Osa – 102 674
Doktor Strange – 101 148

Otwarcie Czarnej Wdowy plasuje ją więc tylko przed trzema produkcjami. Dwa z nich miały premierę w wakacje: Spider-Mana: Homecoming oraz Ant-Man i Osa. Jeszcze tylko jeden film z tego zestawienia startował w kinach w okresie wakacjnym – Spider-Man: Daleko od domu. Obie części Spider-Mana odnotowały podane wyniki łącznie z seansami przedpremierowymi.

Wynik z premierowego weekendu nowości Marvela oznacza także czwarte najlepsze otwarcie od początku pandemii:

A z jakim wynikiem zakończyły swój pobyt w polskich kinach filmy MCU z trzeciej fazy, które zaliczyły podobne otwarcie?

Czarna Pantera – 576 tys.
Spider-Man: Homecoming  – 493 tys.
Ant-Man i Osa  – 446 tys.
Doktor Strange  – 461 tys.

Wygląda więc na to, że Czarna Wdowa powinna osiągnąć na koniec pół miliona widzów, tym bardziej że w najbliższym czasie nie ma zbyt wielu dużych premier.

Po dwóch tygodniach liderowania animacja Luca musi zadowolić się miejscem drugim. W wypadku tego filmu doszło do niespotykanej w box offisie sytuacji – w każdym z kolejnych trzech tygodni wyświetlania osiągnął większą widownię niż w premierowy weekend. Wygląda na to, że z marnych 28 tys. widzów podczas otwarcia osiągnie ostatecznie pułap pół miliona sprzedanych biletów, a może nawet jego przelicznik otwarcia wyniesie niesamowite x20.

Podium uzupełnia trzeci film Disneya, Raya i ostatni smok, który zanotował najniższy procentowy spadek w pierwszej dziesiątce w tym tygodniu.

Prawie 50% spadek widowni zaliczył Bodyguard i żona zawodowca. Wygląda na to, że film ten może mieć problem z dobiciem do granicy 100 tys. widzów. W tym momencie jego wynik jest gorszy od tego, jaki część pierwsza miała po premierowym weekendzie.

Równie duży spadek zanotował najpopularniejszy film tego roku, Obecność 3: Na rozkaz diabła. Do granicy pół miliona jest już blisko, ale jeśli za tydzień spadek będzie podobny, to ostatecznie nie uda się jej przekroczyć.

Na kolejnych miejscach mamy dwie nowości, obie skierowane do młodszych widzów. Film Piotruś Pan i Alicja w krainie czarów oraz animacja Elfinki zgromadziły prawie identyczną liczbę widzów – nieco ponad 10 tys..

Tymczasem Cruella zanotowała największy spadek w zestawieniu (52%), który spowodowany był chyba głównie małą liczbą kopii na których jest obecnie wyświetlana. Film ten jest dostępny obecnie tylko w ok. 60 kinach i jest to już chyba jego ostatni tydzień w TOP 10. Swój pobyt w kinach zakończy jednak ze znakomitym przelicznikiem premierowego weekendu – x11.

Źródło: Opracowane na podstawie danych ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.