Dzień Dziecka w sobotę oraz maratony horrorów w piątek doprowadziły do mocnych przetasowań w pierwszej dziesiątce weekendowego zestawienia.  Dużą popularnością cieszyły się więc nie tylko tytuły skierowane do familijnej widowni, ale także filmy grozy. Zdecydowanie najlepszy wynik odnotował Garfield, który zaliczył trzecie najlepsze trzydniowe otwarcie w tym roku.

Wraz z licznymi pokazami przedpremierowymi Garfielda zobaczyło 482 tys. widzów. Podczas samego weekendu tytuł ten wybrało ok. 325 tys. widzów, co jest trzecim najlepszym trzydniowym otwarciem w tym roku. Lepiej spisały się tylko Akademia Pana Kleksa (399 5970) oraz Diuna: Część druga (387 026). Z takim otwarciem nowość – nawet przy dużym spadku podczas drugiego weekendu – powinna bez problemu przekroczyć pułap miliona (jako piąta tegoroczna premiera) i tym samym dołączyć do dwóch innych animacji dystrybutora UIP, które zgromadziły w sumie ok. 1,1 mln widzów: Wyfrunięci oraz Kung Fu Panda 4.

Dzięki Dniu Dziecka bardzo duży wzrost zainteresowania odnotowały Istoty Fantastyczne, które podczas trzeciego weekendu zgromadziły ponad 45 tys. widzów (w sumie już blisko 170 tys.) oraz Strażniczka smoków, której widownia w porównaniu do otwarcia wzrosła prawie trzykrotnie (26 773 / 50 120 widzów). W ramach pokazów przedpremierowych była również wyświetlana polska animacja, Basia. Jestem w sam raz, którą mogło wybrać ok. 15 tys. widzów. Z kolei nowe anime – Haikyu!! The Dumpster Battle – przyciągnęło ok. 20 tys. widzów.

Nie tylko Dzień Dziecka przyciągnął dodatkowych widzów do kin podczas minionego weekendu. W piątek w kinach sieciowych odbył się maraton horrorów dystrybuowanych przez Monolith, w ramach którego pokazywane były również dwie nowości. Ogólnie lepiej spisał się Puchatek: Krew i miód 2, którego zobaczyło 33 602 widzów. Nieco ponad rok temu pierwsza część wystartowała z poziomu 77 188 widzów, ale notowała duże spadki i w sumie zgromadziła ok. 150 tys. osób. Z kolei druga nowość – Strangers – przyciągnęła 16 862 widzów. Dziwne jest jednak to, że tytuł ten przegrał z Niepokalaną, która była również pokazywana w ramach tych samych maratonów. Podczas szóstego weekendu wyświetlania miało ją zobaczyć aż 17 405 widzów, co w sumie pozwoliło jej przekroczyć pułap 100 tys. widzów. Tydzień wcześniej tytuł ten wybrało tylko nieco ponad tysiąc widzów. Trudno wytłumaczyć tak duży wzrost zainteresowania nawet biorąc pod uwagę maratony. Co również ciekawe, czwarty film wyświetlany w jego ramach – Urojenie – nie pojawia się w ogóle w statystykach za poprzedni weekend.

W miniony weekend na drugi plan zeszły inne filmy, które nie są ani skierowane do dzieci i ich rodziców, ani nie są horrorami. Furiosa: Saga Mad Max zgromadziła podczas drugiego weekendu 31 925 widzów (-30%), a od premiery 111 952. Dobre otwarcie zaliczyło Jedno życie. Dramat z Anthony Hopkinsem przyciągnął 22 273 widzów od piątku do niedzieli i 29 212 wraz z pokazami przedpremierowymi. Poza pierwszą dziesiątką wylądowały jeszcze filmy, które zgromadziły ponad 10 tys. widzów: Królestwo Planety Małp (11 998 / 147 788) oraz Jutro będzie nasze (11 870 / 59 082). Nadal mocno trzymają się Challengers (8 256 / -20% / 245 467). Tymczasem Za duży na bajki 2, który już żegna się z kinami, przekroczył pułap 600 tys. sprzedanych biltów.

Źródła: boxoffice.pl, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.