Długo czekaliśmy na oficjalne wyniki przedświątecznego weekendu. Okazuje się, że poza Skywalker. Odrodzenie oglądalność była słaba.

Spodziewaliśmy się, że weekend wypadający tuż przed Wigilią i świętami nie będzie dobry dla kin – większość osób jest wtedy zajęta ostatnimi przedświątecznymi przygotowaniami. Dodatkowo Skywalker. Odrodzenie spowodował duży spadek liczby seansów innych filmów. W naszej zeszłotygodniowej prognozie oszacowaliśmy, że widownia każdego z filmów spadnie przynajmniej o 60%. Ostatecznie spadki dochodziły w niektórych przypadkach nawet do 80%.

Premierowy wynik dziewiątej części Gwiezdnych wojen szerzej analizowaliśmy już we wczorajszym tekście. Widownia tego filmu stanowiła ok. 2/3 widowni wszystkich filmów wyświetlanych w weekend.

Ciągle mocno trzyma się Kraina lodu 2, która zaliczyła najmniejszy procentowy spadek w pierwszej dziesiątce. Po pięciu tygodniach wyświetlania animację zobaczyło o 73 tys. widzów więcej niż Króla Lwa w tym samym okresie. Okres świąteczny będzie zapewne sprzyjał rodzinnym wyjściom do kina na tą produkcję, tym bardziej że nie pojawiła się w tym czasie żadna większa animacja. Można już z całą pewnością powiedzieć, że będzie to najpopularniejszy w tym roku film w polskich kinach. Tymczasem polska komedia Jak poślubić milionera zanotowała 70-procentowy spadek. W tej chwili do granicy miliona widzów brakuje jej jeszcze 144 tys. widzów.

Nie był to dobry weekend na premiery filmów. Animację Misiek i chiński skarb obejrzało 17 tys. widzów. W ten weekend jego widownia prawdopodobnie zwiększyła się. Z kolei Osierocony Brooklyn zobaczyło tylko 9,6 tys. widzów w sam weekend. Podczas seansów przedpremierowych, których było znacznie mniej niż tych regularnych podczas premierowego weekendu, widzów było prawie 7 tys. Należy zaznaczyć jednak, że był to weekend ze Świętem Kina. Jeszcze ciekawiej wygląda wynik horroru Zaśnij, który przed premierą zgromadził 24 tys. widzów, a w premierowy weekend tylko 6,1 tys. Film ten wyświetlany był już 2 miesiące temu w Maratonach Horrorów organizowanych z okazji Halloween.

W kolejny w weekend (27.12.-29.12.) filmy powinny mieć podobną lub trochę większą widownię niż przed tygodniem, znacznie wzrośnie również ogólna liczba widzów. Duży procentowy spadek może zanotować za to Skwalker. Odrodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.