Czy bilety do kina w Polsce są za drogie? Spróbujmy porównać je do cen w innych krajach. Wyliczenie zostało przeprowadzone na podstawie danych z weekendu 19-21.10.2018 dla 10 najpopularniejszych filmów w każdym kraju. Przychody filmów w dolarach (wg danych z boxofficemojo.com) zostały podzielone przez ogólną liczbę widzów na każdym z filmów (dane insidekino.de). Następnie dolary zostały zamienione na złotówki dla lepszej orientacji po kursie stosowanym wtedy przez boxofficemojo – 3,73. Korzystałem z dwóch źródeł – widownia kin z insidekino.de, a przychody filmów z boxofficemojo.com. Jedynie wynik z USA nie był liczony, jest to średnia cena biletu w tym roku podawana przez insidekino.

Na wykresie podane są również różnice między najtańszym i najdroższym filmem – najtańsze to zwykle animacje i filmy familijne na które jest najwięcej biletów ulgowych, a najdroższe 3D i wyświetlane w IMAX.

Średnia cena biletu w Polsce kształtuje się w okolicach 21zł. Prawie trzy razy drożej jest w Norwegii, a na Ukrainie o połowę taniej. Droższe bilety niż u nas mają nasi południowi sąsiedzi z Czech i Słowacji. Niskie ceny biletów są we Francji, gdzie jest trochę taniej niż w biedniejszej Grecji. Francuzi płacą za bilet o ok. 40% więcej niż Polacy, a ich średnia płaca jest ponad dwa razy wyższa niż w Polsce. Prawdopodobne w dużej części dzięki niskim cenom biletów, filmy we Francji osiągają rewelacyjne wyniki – nawet powyżej 20 mln widzów.

Wiadomo, że ceny biletów uzależnione są od tzw. siły nabywczej, ale np. na Węgrzech i w Rumunii ceny benzyny są wyższe, a bilety do kin są tam trochę tańsze.

Wykres. Średnia cena biletu do kina (w zł) 

 

 

 

5 Comments on “Porównanie cen biletów do kina w Polsce i na świecie.”

  1. Wolę metody ile rzeczy można kupić za przeciętną pensję. Bo co z tego, że np. w Niemczech benzyna jest droższa o 30-40 eurocentów, skoro za ich pensję można jej kupić 3 razy więcej niż za naszą u nas.

    Zresztą problemem jest brak abonamentów. Gdyby pozostałe dwie sieci – Multikino i Helios wprowadziły podobny produkt co Unlimited Cinema City, realna cena biletów w Polsce mogłaby naprawdę spaść. Ale teraz wraz ze zwinięciem się masterpassa, poza tanimi wtorkami i środami, bilety osiągają coraz wyższe ceny.

  2. Średnia cena biletów – 20 zł , wychodzi tylko z gruponem. Nigdy nie kupuje w inny sposób, ponieważ ceny w kwocie ponad 30 zł są dla mnie zaporowe (rodzina 2+1). Moim zdaniem kina same podcinają gałąź na której siedzą. W dobie wszechogarniającego streamingu, kina tak długo nie pociągną.

  3. Osoba która to pisała chyba nie zna aktualnych cen kinowych z opóźnieniem o prawie 2 lata. Wychodzi na to że połowa Europy ma tańsze bilety niż my. A zarobki 2 lub 3 krotnie wyższe. przecież to jest zabawne.

    1. Tekst był pisany 14 miesięcy temu. To po pierwsze. Po drugie – możesz rozwinąć Twoje przemyślenia? Z tych czterech zdań ciężko wywnioskować, o co Ci tak naprawdę chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.