Top Gun: Maverick zbiera świetne oceny od widzów i jest polecany dalej. To przyczynia się do małych spadków. Po drugim weekendzie na globalnym koncie tego filmu znajduje się już prawie $550 mln, a przed nim jeszcze premiera na co najmniej jednym ważnym rynku (Korea Południowa). Czy wystarczy mu pary na osiągnięcie pułapu miliarda dolarów? Dużą przeszkodą może okazać się premiera Jurassic World: Dominion, które wystartowało już na 15 rynkach. To kolejny kandydat do tytułu box office’owego miliardera.

Pułapu miliarda dolarów nie osiągnie już raczej Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Najnowszy film MCU przeskoczył właśnie granicę $900 mln w światowych kinach. W Ameryce zarobił on póki co $388,7 mln (tym razem $16,1 mln / -51%), na rynku zewnętrznym $520,7 mln (tym razem $11,4 mln). Najlepsze rezultaty zostały odnotowane w Wielkiej Brytanii ($50,3 mln), Korei Południowej ($49,0 mln) oraz Meksyku ($39,9 mln). Film nie trafił póki co do chińskich kin, ale szanse na jego premierę na tym rynku spadły już chyba do zera.

Premierę w Chinach już w najbliższy piątek będzie miało Jurassic World: Dominion. Tytuł ten pojawił się w tym tygodniu na 15 rynkach, gdzie zarobił w sumie $55,5 mln. Najlepsze wyniki zostały odnotowane w Meksyku ($18,1 mln / najlepsze otwarcie w historii dla studia Universal), Korei Południowej ($15,1 mln / drugie miejsce w weekendowym zestawieniu za lokalnym przebojem The Roundup, który od piątku do niedzieli zarobił 10,6 mln, a w sumie $64,5 mln), Brazylii ($4,4 mln), we Włoszech ($3,4 mln), w Hong Kongu ($2,9 mln) oraz Argentynie ($1,8 mln). W następny weekend Dominion trafi także do amerykańskich kin, gdzie według aktualnych prognoz może wystartować z poziomu $180-200 mln. Premiera tego filmu będzie miała zapewne duży wpływ na postawę Top Gun: Maverick, które tym razem odnotowało niewielkie spadki zarówno w Ameryce, jak i na rynku zewnętrznym. Czy po wyparciu z sal premium (np. IMAX), które generują dużą część przychodów Maverick, notowania filmu z Tomem Cruisem znów zmniejszą się tylko w małym stopniu?

W amerykańskich kinach Top Gun: Maverick zaliczył zaledwie 32-procentowy spadek względem świetnego trzydniowego otwarcia, które zaliczył przed tygodniem ($126,7 mln). To najmniejszy w historii spadek odnotowany podczas drugiego weekendu przez film, który wystartował powyżej poziomu $100 mln:

  • Shrek 2: -33%
  • Frozen II: -34%
  • Spider-Man (2002): -38%
  • Star Wars: The Force Awakens: -40%
  • The Jungle Book: -40%

Już teraz nowość poprzedniego weekendu jest największym przebojem w karierze Toma Cruise’a pod względem przychodów w amerykańskich kinach (oczywiście bez uwzględnienia inflacji). Do tej pory tytuł ten należał do War of the Worlds ($234,3 mln). Jeżeli Maverick nie będzie zwalniał tempa, to powinien także przebić przeliczony na obecne ceny biletów wynik pierwszego Top Guna (ok. $456 mln), co byłoby fenomenalnym wyczynem.

Poza Ameryką przychody wyniosły tym razem $81,7 mln, co przełożyło się na $257 mln od premiery z 64 rynków. Najlepsze wyniki odnotowano do tej pory w Wielkiej Brytanii ($47,8 mln), gdzie weekendowe przychody zmalały o 12%, Australii ($23,4 mln), gdzie spadek wyniósł 6%, Francji ($21 mln), Japonii ($21,9 mln) z weekendowym spadkiem na poziomie 26% oraz Niemczech ($12,2 mln). Przed Top Gun: Maverick jest premiera w Korei (23 czerwca), gdzie filmy z Tomem Cruisem cieszą się bardzo dużą popularnością. Być może tytuł ten trafi także do chińskich kin, co powinno jeszcze bardziej zwiększyć jego szanse na miliard. Na ten moment przychody ze światowych kin wynoszą $548,6 mln, z czego $62,7 mln pochodzi z kin IMAX.

Z innych newsów:

  • Najwyższy spadek w TOP10 amerykańskiego box office’u odnotowała animacja The Bob’s Burgers Movie: 64%. Większość fanów serialu poszła do kin najwyraźniej podczas premierowego weekendu. Tym razem przychody wyniosły $4,5 mln, co daje w sumie skromne $22,2 mln,
  • W pierwszej dziesiątce amerykańskiego box office’u pojawiły się dwie nowości: indyjski Vikram, który w 465 kinach zarobił $1,77 mln, a także najnowszy film Davida Cronenberga, Crimes of the Future, którego premiera odbyła się niedawno w Cannes. W 773 kinach zarobił on jednak tylko $1,1 mln.

Źródła: Deadline Hollywood, The Numbers, Box Office Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.