Po zdominowanym przez polskie kino komercyjne lutym, w marcu rynkiem zawładnie wyczekiwane widowisko DC – Batman oraz nowa animacja Pixara – To nie wypanda. Dystrybutorzy przyszykowali jednak też ciekawą ofertę dla fanów kina artystycznego, która zawiera rodzime filmy festiwalowe oraz dzieła rywalizujące o Oscary.

I

W pierwszym weekendzie marca do kin wejdzie pewniak do największego kasowego sukcesu miesiąca zarówno za granicą jak i w Polsce – Batman. Tym razem w roli człowieka-nietoperza ujrzymy Roberta Pattinsona, który zastąpił kilka lat temu Bena Afflecka. Zwiastun filmu emanuje brutalnością i tajemniczością, wizualnie przypominając kino neo-noir i dzieła Davida Finchera, przede wszystkim Siedem. Wydaje się zatem, że Batman Matta Reevesa będzie świeżym spojrzeniem na kino komiksowe, co potwierdzają komentarze reżysera o inspiracji kinem z lat 70 i 80, w szczególności Chinatown i Taksówkarzem.

Dla osób w mniejszym stopniu zainteresowanych przygodami Batmana i kinem komercyjnym, w tym samym czasie dystrybutorzy Velver Spoon i Monotlith oferować będą jeden z hitów sezonu nagród – Córkę. Debiut reżyserski uznanej aktorki Maggie Gyllenhal przedstawia interesujące podejście do tematu macierzyństwa i zawiera dwie nominowane do Oscara role  Olivii Colman i Jessie Buckley.

Miniony rok był rokiem musicali, a jednym z najbardziej chwalonych okazał się Cyrano w reżyserii Joe Wrighta. Pierwotnie ten niezwykle romantyczny i poruszający utwór miał zostać pokazywany w Walentynki, co byłoby strzałem w dziesiątkę, biorąc pod uwagę tematykę filmu. Premiera w szerokiej dystrybucji w USA została jednak opóźniona, czemu musieli dostosować się także Polacy. Nie zmienia to faktu, że film warto zobaczyć i dać się ponieść jego wspaniałej muzyce i wpadającym w ucho piosenkom. W rolach głównych Peter Dinklage i Haley Bennett.

Ostatnią interesującą propozycję w pierwszy weekend marca jest Sonata Bartosza Blaschke. To poruszająca opowieść opisująca autentyczną historię wyjątkowego muzyka – Grzegorza Płonki. Film miał polską premierę na Festiwalu w Gdyni, a następnie był pokazywanie w listopadzie na Camerimage.

II

W drugi weekend miesiąca dystrybutorzy przygotowali sporą gratkę dla najmłodszych widzów. Największą popularnością cieszyć się powinna nowa animacja ze studia Pixara – To nie wypanda. Pierwsze reakcje mówią o uroczej historii o dojrzewaniu, rodzicielstwie i akceptowaniu siebie takim się jest. Chwalony jest też soundtrack i wizualna strona dzieła. Pixar słynie z historii o uniwersalnym przesłaniu i wygląda na to, że i tym razem zarówno dzieci jak i dorośli znajdą coś dla siebie.

Z kolei w kinach studyjnych licząc na obecność entuzjastów filmów artystycznych, zadebiutują pokazywane w minionym roku w konkursie w Cannes – Drive My Car, Red Rocket i Najgorszy człowiek na świecie. Pierwszy to japoński, trzygodzinny film drogi, który zaskoczył wielu, dostając cztery nominacje w najważniejszych oscarowych kategoriach. To jeden z kilku utworów chcących w marcu zyskać na Oscarach i związanych z nagrodami rozgłosie. Za dystrybucję odpowiada Gutek Film. Red Rocket (UIP) będzie liczył na wiernych fanów Seana Bakera, których z pewnością reżyser pozyskał po Florida Project oraz ludzi ciekawych zabawnego portretu przebrzmiałej gwiazdy porno, wracającej do rodzinnego Teksasu.

Jednak największym hitem z tej trójki w polskich kinach prawdopodobnie okaże się Najgorszy człowiek na świecie, czyli szczery rom-com i autentyczny obraz dzisiejszych 20-latków, przypominający trochę Frances Ha Noaha Baumbacha. Nagrodzony w kategorii najlepsza aktorka w Cannes i nominowany do dwóch Oscarów film, to wyśmienita propozycja dla wszystkich. Każdy z tych filmów jawi się jako pozycja warta uwagi i jako osoba, która już miała okazję je obejrzeć, gorąco zachęcam do wybrania się do kin.

III

W przedostatnim weekendzie miesiąca na ekrany multipleksów zawita Michael Bay i jego nowy thriller akcji z Jakiem Gyllenhaalem w roli głównej – Ambulans. Dystrybuowany przez UIP obraz opowie o tajemnicy karetki zabierającej poszkodowanych z wypadków, ale nie dowożących ich do szpitala. Brzmi tajemniczo i absurdalnie. Wydaje się, że fani samego reżysera jak i kina akcji znajdą w nim coś dla siebie. Inną propozycją kina akcji będzie nowy film bardzo lubianego w Polsce Guya Ritchiego – Gra Fortuny.

Widzów spragnionych arthouse’u tym razem będą próbowali zwabić Warner i Against Gravity. Pierwszy oferuje polską produkcję – Innych ludzi. Długo przyszło nam czekać na kinową premierę adaptacji książki Doroty Masłowskiej, bowiem pierwsi widzowie mieli okazję obejrzeć ten utwór już na wrześniowym Festiwalu w Gdyni, gdzie chwalono go za oryginalność i odważną wizję reżyserską Aleksandry Terpińskiej. Film spodobał się też Jury konkursu, które nagrodziło Innych ludzi w trzech kategoriach, między innymi za rolę pierwszoplanową Jacka Belera. Z kolei Against Gravity proponuje rewelację nominacji do Oscarów – Przeżyć. Utwór Jonasa Rasmussena opowiada poruszającą historię nastolatka, uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. Ten animowany dokument zapisał się na kartach historii, będąc pierwszym dziełem jednocześnie nominowanym w filmie animowanym, międzynarodowym i dokumentalnym.

IV

Miesiąc zakończą artystyczne oferty Gutka Film i Tongariro oraz przygodówka od Best Film. Szczególnie warto wybrać się na pozycje dwóch pierwszych dystrybutorów. Proponowane przez Gutka Piosenki o miłości to czuły i ciepły obraz o miłości, ambicjach i marzeniach z imponującą rolą pierwszoplanową Justyny Święś. A Wielka wolność firmy Tongariro to ubiegający się o nominację do Oscara w filmie międzynarodowym dramat, opowiadający o czasach, gdy homoseksualizm w Niemczech karany był więzieniem. W głównej roli jak zawsze bryluje Franz Rogowski, który w niezwykle przejmujący sposób portretuje człowieka nie przystosowanego do życia w tamtych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.