Ponieważ filmy, które miały premierę w roku 2019 nie będą już gromadzić widzów, możemy przedstawić szczegółowe podsumowanie roku. Oprócz najważniejszego, czyli końcowej widowni filmów, mamy dla was rankingi pierwszych pięciu weekendów wyświetlania, spadków/wzrostów w drugim weekendzie, średniej liczby widzów na kopie czy mnożnika liczby widzów z premierowego weekendu w stosunku do końcowej liczby widzów. Podana końcowa liczba widzów to największa wartość do jakiej udało nam się dotrzeć na stronie sfp.org.pl – część filmów może faktycznie mieć większą widownie. Podajemy wyniki wszystkich filmów, którym udało dostać się do TOP10 weekendowego podsumowania.

Najpopularniejszym filmem, który miał premierę w polskich kinach w roku 2019, została animacja Kraina lodu 2 (2,662 mln), drugie miejsce należy do nowej wersji Króla Lwa (2,521 mln), a na najniższym stopniu podium znalazł się najlepszy z polskich filmów, Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 (2,389 mln). Rok temu całe podium należało do rodzimych produkcji. W sumie 15 filmów przekroczyło granicę miliona widzów, tyle samo co w ubiegłym roku. W pierwszej dziesiątce mamy cztery polskie filmy i sześć zagranicznych.

Bardzo często słychać narzekania, że zbyt dużo produkowanych jest obecnie prequeli, sequeli, nowych wersji starszych filmów itd., ale jeśli widzowie będą je ciągle tłumnie oglądać, to chyba niewiele zmieni się w tej kwestii. W pierwszej dziesiątce mamy aż siedem takich produkcji, a w TOP20 – trzynaście. Jeśli uznać, że Joker jest w jakiś sposób prequelem filmów o Batmanie, to najpopularniejszą oryginalną zagraniczną produkcją jest Pewnego razu… w Hollywood z miejsca 14.

Tabela najwięcej widzów ogółem

Najwięcej widzów w premierowy weekend zgromadziła Polityka (658 tys.), która ostatecznie znalazła się dopiero na 5. miejscu wśród najpopularniejszych filmów roku. Najsłabsze otwarcie wśród filmów z TOP 10 odnotowało Boże Ciało. 164 tys. widzów dało filmowi Jana Komasy dopiero 25. miejsce wśród najlepszych pierwszych weekendów. W drugi weekend najwięcej widzów zgromadził Miszmasz czyli Kogel Mogel 3 (445 tys.), a w trzeci i czwarty najlepsza okazała się Kraina Lodu 2 (387 tys. oraz 191 tys.). Liderem zestawienia piątych weekendów jest Joker (119 tys.), wyprzedzając… Boże Ciało (99 tys.).

Tabela najwięcej widzów w pierwszy weekend
Tabela najwięcej widzów w drugi weekend
Tabela najwięcej widzów w trzeci weekend
Tabela najwięcej widzów w czwarty weekend
Tabela najwięcej widzów w piąty weekend

Największą średnią na kopię w premierowy weekend odnotowała animacja Jak wytresować smoka 3 (1385 widzów). Było to możliwe dzięki pokazom przedpremierowym, które zostały doliczone do premierowego weekendu. Dużą średnią pierwszego weekendu mogą pochwalić się horrory np. Anabelle wraca do domu (646) i Zakon świętej Agaty (523). W tym przypadku pomogły w znacznej mierze Maratony Horrorów.

największa średnia liczba widzów na kopię w premierowy weekend

Największy mnożnik liczby widzów w stosunku do premierowego weekendu uzyskał Parasite (x15), głównie dzięki powrotowi do kin po zdobyciu czterech Oscarów, w tym tego najważniejszego za film roku. Wynik ten mógłby być jeszcze większy i wynieść ok. x20, gdyby nie zamknięcie kin z powodu epidemii koronawirusa. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znalazł się Green Book (x11), któremu również pomógł w tym Oscar, ale zdobyty rok wcześniej. To samo tyczy się czwartego w tym zestawieniu Bożego Ciała, któremu pomogła nominacja do tej nagrody. Trzecie miejsce należy do Legionów (x9), prawdopodobnie głównie dzięki seansom dla szkół.

najwyższy mnożnik pierwszego weekendu

Wśród filmów, które zyskały widzów w drugi weekend wyświetlania, znalazły się głównie animacje i filmy familijne. Duży wpływ na to miały święta dla dzieci, które wypadały w długi weekend – Misiek i chiński skarb (przerwa bożonarodzeniowa),  Aladyn oraz Panda i Banda (Dzień Dziecka). Drugą przyczyną wzrostu widowni tego typu filmów jest często zmiana pogody – premiera w weekend z ładną pogodę, a drugi weekend deszczowy. Największy spadek liczby widzów podczas drugiego weekendu wyświetlania zaliczyło After, ponieważ wypadł on w święta Wielkanocne, czyli w tradycyjnie najsłabszy weekend roku w polskich kinach. Duże spadki odnotowały również Pokemon Detektyw Pikachu oraz Paskudy. UglyDolls, które premierę miały w Dzień Dziecka. Dużo widzów traciły w drugi weekend horrory, które tydzień wcześniej miały seanse w ramach Maratonów Horrorów.

największy wzrost/spadek liczby widzów w drugi weekend

Najwięcej razy w pierwszej dziesiątce znalazły się Green Book – 13 oraz Boże Ciało i Joker po 10. Ciekawostka dla fanów MCU: Kapitan Marvel utrzymała się wśród dziesięciu najpopularniejszych dłuej niż Avengers: Koniec gry.

najwięcej tygodni w TOP10

One Comment on “Podsumowanie roku 2019 w polskich kinach – szczegóły i rankingi.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.