„HTTYD 3” z kwotą $52 mln znalazł się na czele światowego box office’u. Duża w tym zasługa chińskich widzów, którzy wydali na animacje  $33,4 mln. Zaskakująco dobrze wypadł tam także „Green Book”, który  w samych Chinach zarobił w ciągu trzech dni $17,1 mln. 

Trzecia część „smoczej” animacji wystartowała podczas minionego weekendu w Chinach, gdzie trzydniowe przychody wyniosły $33,4 mln. Jest to drugie najlepsze otwarcie dla filmu animowanego studia Universal (za „Despicable Me 3” – $64 mln). Poprzednia część „otworzyła” się tam z kwotą $26,3 mln, a końcowy wynik wyniósł $65,1 mln. W tej chwili na koncie „trójki” poza Ameryką znajduje się już $277,7 mln, co już jest lepszym wynikiem od uzyskanego przez oryginał, jednak do wyniku poprzednika brakuje jeszcze $166 mln. Poza Chinami najlepsze wyniki film osiągnął w: UK – $22 mln, Francji – $19,8 mln i Rosji – $17,8 mln.

Na drugim miejscu podium, z kwotą $40,4 mln, znalazła się „Alita: Battle Angel”. Podobnie jak w przypadku lidera, ponad połowa tej kwoty pochodzi z Chin, gdzie podczas drugiego weekendu wyświetlania film ten zarobił $24,2 mln (spadek o 62%). Łączny wynik w tym kraju to $112,1 mln i mając na uwadze zbliżającą się premierę „Capitan Marvel”, pułap $150 mln będzie bardzo ciężko osiągnąć. Poza Chinami najlepsze rynki to: Francja – $14,5 mln, UK – $11,5 mln, Niemcy – $6,8 mln, Australia – $6,7 mln i Japonia – $6,2 mln. Łącznie „Alita” uzbierała $278,2 mln ($350 mln wraz z Ameryką Północną) i wydaje się, że $350 mln ($430 mln wraz z USA) to maksymalna kwota jaką uda się w rozrachunku końcowym uzyskać.

Będę monotematyczny, bo kolejny film w rankingu, także większość swoich weekendowych wpływów zawdzięcza chińskim widzom. W tym przypadku jest to chyba jednak spora niespodzianka. Mowa oczywiście o „Green Book”, który w trakcie trzech pierwszych dni wyświetlania zarobił w Chinach świetne $17,1 mln, co już jest drugim najlepszym wynikiem oscarowego filmu w tym kraju (za „Titanic”). Dodatkowo film otrzymuje bardzo dobre oceny w tamtejszych portalach filmowych (8.9 na Douban), co powinno przełożyć się na „długie nogi” w box office. W innych krajach oscarowe wyniki przyczyniły się do wzrostu weekendowych wpływów – we Francji o 45% (łącznie $10,2 mln), we Włoszech o 65% (8,4 mln), a w Niemczech o 50% ($7,8 mln). W sumie na koncie najlepszego filmu 2018 roku (przynajmniej zdaniem Akademii) jest już $112,1 mln ($188 mln wraz z Ameryką Północną).

Ciągle pozostając w temacie Chin, dodam, że na 22 marca zaplanowano tam premierę „Bohemian Rhapsody” i „Lego Movie 2”. Czy Freddy zdobędzie serca chińskich widzów i dobije do miliarda?

Nie trzeba być wróżbitą, żeby przewidzieć, że za tydzień na czele rankingu znajdzie się „Captain Marvel”, która już w środę zacznie podbijać światowe kina.


Źródło: ComScore.com, Deadline.com, BoxOfficeMojo.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.