Mikołajki w tym roku nie miały bezpośredniego wpływu na weekendową frekwencję w polskich kinach, jako że wypadły we wtorek. Wiele filmów, szczególnie te o tematyce świątecznej oraz których głównią widownią docelową są rodziny z dziećmi, notowało w środku tygodnia bardzo mocne wyniki. Część osób czekała jednak z mikołajkowym wypadem do kina do weekendu. Praktycznie wszystkie filmy, przynajmniej te w pierwszej dziesiątce, odnotowały nieduże spadki, a część z nich zaliczyła także wzrosty. Mimo braku mocnych nowości ogólna frekwencja wzrosła o kilka procent względem poprzedniego weekndu do niespełna 350 tys.

Już w przyszły weekend jeden film przyciągnie prawodpodobnie więcej widzów niż wszystkie grane obecnie filmy podczas minionego weekendu. Sądzimy, że Avatar: Istota wody przekroczy podczas swojego trzydniowego otwarcia pułap 500 tys. widzów. Dla przypomnienia – w 2009 roku Avatar wystartował z poziomu 315 143 widzów, ale w sumie przyciągnął przed ekrany niemalże 3,7 mln Polaków. Także w przypadku kontynuacji większą rolę będą odgrywały nogi niż samo otwarcie, choć inni dystrybutorzy zrobili już teraz dużo miejsca nowemu filmowi Jamesa Camerona. Podczas minionego weekendu na ekranach pojawiło się kilka mniejszych tytułów, i tylko jeden z nich trafił do oficjalnego TOP10. Norweska Świąteczna niespodzianka zgromadziła od piątku do niedzieli niespełna 7,5 tys. widzów na 118 ekranach, jednak po pierwszym weekendzie na koncie tego filmu znajduje się aż 61 797 sprzedanych biletów. To obrazuje bardzo dobrze, jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu produkcje w okolicach mikołajek.

W oficjalnym zestawieniu brakuje innej nowości, która zgromadziła przypuszczalnie więcej widzów niż nowość z Norwegii. Filmem tym był Demon Slayer: Mugen Train, który mógł przyciągnąć przed ekrany ponad 10 tys. osób. To mniej niż w przypadku innych filmów anime, które pojawiły się w tym roku w polskich kinach:

 • Jujutsu Kaisen 0: The Movie – otwarcie: ok. 60 tys., razem: ok. 105 tys.
 • Dragon Ball Super: Super Hero – otwarcie: ok. 30 tys., razem: ok. 80 tys.
 • Belle – otwarcie: ok. 15 tys., razem: ok. 60 tys.
 • One Piece Film: Red – otwarcie: ok. 20 tys., razem: ok. 35 tys.
 • Demon Slayer: Mugen Train – otwarcie: ok. 10 tys., razem: ???

Z ciekawostek:

 • Listy do M. 5 odzyskały szansę na przekroczenie pułapu 1,5 mln widzów.
 • Wielki zielony krokodyl domowy zaliczył przypuszczalnie wzrost widowni podczas drugiego weekendu, a w sumie dzięki mikołajkom zbliżył się już prawodpodobnie do pułapu 200 tys. widzów,
 • Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu posiada na swoim koncie 581 071 sprzedanych biletów i tym samym wyprzedziła pierwszą część (576 tys.).
 • Dzika noc po niewielkim spadku zgromadziła jeszcze ponad 20 tys. widzów, a w sumie być może już 70 tys..
 • Święta inaczej przekroczyło podczas trzeciego weekendu pułap 100 tys. widzów, podczas gdy o tydzień dłużej wyświetlanym Menu oraz Bella i Sebastian: Nowe pokolenie udało się tego dokonać jeszcze przed ich czwartym weekendem.
 • Dzwiny świat także skorzystał na mikołajkach i po trzecim weekendzie posiada na swoim koncie 181 576 widzów. Do wyniku Buzza Astrala brakuje jeszcze prawie 100 tys..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.