Gdy niespełna dwa tygodnie temu ogłoszono, że chińskie kina zostaną ponownie otwarte 20 lipca, lokalni dystrybutorzy hollywoodzkich produkcji nie zwlekali długo i szybko zaplanowali premiery filmów, które w światowych kinach pojawiły się na początku roku.

Na pierwszy ogień poszły Dolittle oraz Bloodshot. Gwiazdy obu produkcji są bardzo popularne w Chinach: Robert Downey Jr. dzięki filmom MCU, a Vin Diesel dzięki Fast & Furious. Niestety warunki po ponownym otwarciu kin w Państwie Środka są dalekie od tych sprzed pandemii, co miało duży wpływ na wyniki, jakie obie nowości osiągnęły. W tej chwili funkcjonuje zaledwie 40% wszystkich chińskich kin. A seanse w tych, które są czynne, mogą zostać wypełnione jedynie w 30%. To oznacza, że na ten moment potencjał kin w Chinach jest wykorzystywany jedynie w ok. 10-12%.

Biorąc to pod uwagę nie dziwi trzydniowe otwarcie kosztującej $175 mln produkcji Universal na poziomie $5,2 mln. Jak podaje Deadline Hollywood, film ten był wyświetlany na 3000 ekranach. Z kolei Bloodshot zarobił $2,8 mln. Tylko te dwa tytuły były odpowiedzialne za ponad połowę przychodów wygenerowanych w ciągu pierwszych siedmiu dni po ponownym otwarciu kin ($15,5 mln). Pierwszą piątkę w ostatni weekend wypełniły chiński Sheep Without a Shepherd oraz dwie animacje Disneya, które swego czasu cieszyły się ogromną popularnością w Państwie Środka: Coco oraz Zootopia.

Tymczasem już na najbliższy piątek zaplanowana jest premiera Sonica, który zapewne będzie miał spory wpływ na kolejne wzrosty w chińskich kinach, oraz Jojo Rabbit. Od wtorku 2 sierpnia na ekranach będzie można zobaczyć Inception Christophera Nolana – z okazji 10. rocznicy premiery oraz zapewne także w przygotowaniu na premierę Tenet, którego chińska data premiery nie została póki co wyznaczona. Wynika to zapewne poniekąd z tego, że obecne restrykcje zakazują m.in. wyświetlania filmów, które trwają ponad dwie godziny. A tak jest właśnie w przypadku najnowszego filmu Nolana. Z drugiej strony, kryterium tego nie spełnia także Ford v Ferrari, którego premiera została zaplanowana na 7 sierpnia. Tego samego dnia do chińskich kin ma trafić 1917 Sama Mendesa. Natomiast na 14 sierpnia zaplanowano premierę Bad Boys for Life.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.