W ten weekend film Christophera Nolana ma premierę na dwóch największych rynkach świata, w Stanach Zjednoczonych i Chinach. To kluczowe rynki dla kosztującej $200 mln produkcji Warner Bros.


Stany Zjednoczone

Oficjalna premiera w USA została wyznaczona na czwartek 3 września. Tym samym premierowy weekend będzie obejmował na dobrą sprawę pięć dni, jako że w poniedziałek Amerykanie obchodzą Labor Day. Jest to dzień, który uznaje się za koniec sezonu letniego w amerykańskich kin, i który do tej pory nie był kojarzony z żadnym dużym przebojem. Warto wspomnieć, że najlepszy czterodniowy wynik otwarcia w tym terminie należy do Halloween z 2007 i wynosi $30,6 mln. Mogłoby się wydawać, że jest to – mimo wszystko – wynik w zasięgu Tenet.

Warunki w amerykańskich kinach są nadal dalekie od tych sprzed pandemii, choć wraz z premierą Tenet doszło do otwarcia kolejnych placówek, które do tej pory były nieczynne. Na ten moment funkcjonuje ok. 70% wszystkich kin, choć obowiązują w nich ograniczenia widowni – na seansach zajęte może być od 25% do 50% wszystkich miejsc. Znacznie ma także to, że kina w najważniejszych z box office’owego punktu widzenia ośrodkach – Nowym Jorku, Los Angeles i San Francisco – są nadal nieczynne. Bez wątpienia  będzie to miało wpływ na wynik otwarcia Tenet. Warner Bros. doskonale o tym wie i zapewne stawia na długi bieg w niż imponujące otwarcie. W związku z brakiem dużej nowości aż do pierwszego weekendu października i premiery Wonder Woman 1984, warunki do notowania niewielkich spadków będą idealne.

Na ten moment nie wiadomo, jak Warner Bros. zamierza raportować wyniki z amerykańskich kin. Tenet jest wyświetlany w kanadyjskich kinach od poprzedniego weekendu, do tej pory nie podano jednak informacji na temat przychodów z tamtejszych kin. Z kolei w Stanach Zjednoczonych od poniedziałku odbywały się pokazy przedpremierowe. Szacuje się, że przed premierowym czwartkiem film Nolana mógł zarobić ponad $6-7 mln. Pierwsze wyniki mają pojawić się jutro wieczorem, wtedy okaże się, jaki model raportowania przychodów wybrało studio. Według prognoz sprzed weekendu Tenet mogłoby zarobić ok. $20 mln od piątku do niedzieli, ok. $25 mln wraz z poniedziałkiem oraz ok. $35 mln wraz z przychodami wygenerowanymi przed piątkiem (ok. $4 mln z pierwszego tygodnia w Kanadzie, do $3 mln z pokazów przedpremierowych i ok. $3 mln w czwartek). W ten weekend film Nolana jest grany w ponad północnoamerykańskich 2800 kinach.


Chiny

Tenet jest pierwszą dużą hollywoodzką produkcją od początku pandemii, która trafiła do chińskich kin.  Jednak w tej chwili musi się zmierzyć z konkurencją ze strony The Eight Hundred, który jeszcze przed weekendem przekroczył pułap $300 mln. Film Christophera Nolana zarobił w piątek $8,2 mln, zapewniając sobie pierwsze miejsce. Jednak już w sobotę spadł na drugą pozycję, zarabiając $11,8 mln. Pod dwóch dniach  na koncie Tenet znajduje się $20,5 mln. Tym samym raczej nie uda się dobić do $30-40 mln, które prognozowano przed weekendem.  Wynik otwarcia może być zbliżony do tego, który odnotował poprzedni film Nolana, Dunkirk ($29,5 mln). Tamten tytuł zarobił ostatecznie $51 mln.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.