Wraz z uczestnikami naszej box office’owej zabawy w prognozowanie wyników otwarć premier w amerykańskich kinach ustaliliśmy, które film staną się największymi tegorocznymi przebojami za oceanem.

W głosowaniu wzięło udział 16 osób. Zadanie polegało na wytypowaniu pierwszej dziesiątki 2019 roku w amerykańskim box office, wraz z podaniem – w miarę możliwości – konkretnych wyników. Podana prognoza zostanie uwzględniona pod koniec roku w naszej zabawie, a to oznacza, że uczestniczy mają możliwość zdobycia 300 dodatkowych punktów: 10 pkt. za każdy poprawnie wytypowany tytuł w pierwszej dziesiątce, 10 pkt. za każdą poprawnie wytypowaną pozycję danego filmu w pierwszej dziesiątce oraz 10 pkt. za każdy prognozowany wynik, który będzie pokrywał się z rzeczywistym rezultatem końcowym w co najmniej 90%.

Tak przedstawia się uśredniona pierwsza dziesiątka największych przebojów roku w amerykańskich kinach według uczestników zabawy:

  1. Avengers: Endgame – $715,5 mln (Disney)
  2. The Lion King – $648,5 mln (Disney)
  3. Star Wars: Episode IX – $593,6 mln (Disney)
  4. Frozen 2 – $497,9 mln (Disney)
  5. Toy Story 4 – $435 mln (Disney)
  6. Captain Marvel – $401,2 mln (Disney)
  7. Spider-Man: Far From Home – $377,3 mln (Sony/Columbia)
  8. Jumanji 3 – $357,8 mln (Sony/Columbia)
  9. Aladdin – $341,5 mln* (Disney)
  10. It: Chapter 2 – $328,7 mln* (Warner Bros.)

*”Aladdin” był wprawdzie wytypowany przez mniejszą liczbę graczy niż „It: Chapter 2” (osiem do jedenastu), jednak średni prognozowany wynik dla tego filmu był wyższy.

Pierwsza dziesiątka roku w amerykańskich kinach jeszcze nigdy nie była tak silna. Aż sześć filmów miałoby przekroczyć pułap $400 mln (do tej pory były to maksymalnie 4 filmy: w 2017 i 2018 roku), a dziesięć $300 mln (do tej pory było to dziewięć produkcji w 2016 roku). W głosowaniu średni wynik przekraczający $300 mln uzyskało w sumie jeszcze sześć filmów: „Detective Pikachu”, „The Secret Life of Pets 2”, „Shazam!”, „Godzilla: King of the Monsters”, „Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw” oraz „Us”. Jednak ze względu na to, ile osób wytypowało te filmy (jedna do czterech), nie mogły one zostać uwzględnione w rankingu. Patrząc realistycznie na szanse tych sześciu tytułów, to wydaje się, że być może dwa wymienione jako pierwsze mają większe szanse na przekroczenie pułapu $300 mln od pozostałych: film o Pokemonach ze względu na ogromną popularność zwiastuna filmu, a animacja Universal ze względu na to, że jest kontynuacją filmu, który w amerykańskich kinach zarobił $368,4 mln.

Lista prognozowanej dziesiątki najbardziej dochodowych filmów w Ameryce w tym roku pokazuje poza tym jeszcze większą niż dotychczas dominację filmów Disneya. Miałyby one zająć pierwsze sześć miejsc zestawienia, a w sumie studio posiadałoby siedem z pierwszych dziesięciu miejsc w rankingu. „Avengers: Endgame” miałby sprzedać się lepiej od „Avengers: Infinity War”, a także „Black Panther”, i stać się czwartym filmem w historii amerykańskich kin, który przekroczył pułap $700 mln. Tymczasem „The Lion King” byłby jedenastym filmem w historii, który zarobił więcej niż $600 mln, stając się jednocześnie najbardziej dochodowym filmem live-action Disneya tudzież najbardziej dochodową wersją live-action animacji tego studia. Według uczestników naszej zabawy „Episode IX” miałby zaliczyć spadek wpływów względem „The Last Jedi”, mimo że trzecie części poprzednich dwóch trylogii Star Wars notowały wzrosty wpływów względem części drugich. Animacja „Frozen 2” miałaby natomiast zaliczyć wzrost wpływów względem swojego bardzo popularnego poprzednika o niemalże $100 mln i stać się czwartym najbardziej dochodowym filmem roku w Ameryce. Według typujących niewielki wzrost względem poprzednich części zaliczą poza tym „Toy Story 4” (o $20 mln ) oraz „Spider-Man: Far From Home” (o $23 mln). Tymczasem spadek miałyby dotknąć kolejną część „Jumanji” (o około $46 mln względem „Welcome to the Jungle”). „Captain Marvel”, czyli pierwszy solowy film MCU poświęcony superbohaterce, miałby zarobić nieco mniej od „Wonder Woman” ($412,6 mln), a „It: Chapter 2” miałby sprzedać się na tym samym poziomie co część pierwsza ($327,5 mln).

Szczegółowe prognozy wszystkich uczestników znajdziecie poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.