Według naszych szacunków w roku 2022 sprzedano w polskich kinach 38,5 mln biletów. Szacunki mogą się różnić od faktycznej liczby widzów o kilkaset tysięcy (ale raczej będzie to różnica w górę), ponieważ nie znamy oficjalnych danych dystrybutora UIP, którego produkcje stanowiły w tym roku znaczny procent polskiego box office’u. Oficjalne dane poznamy w czerwcu, gdy opublikuje je GUS.

Przez pierwsze dwa miesiące w kinach panowały jeszcze covidowe obostrzenia: limity widzów, zakaz spożywania posiłków i napojów oraz nakaz noszenia maseczek (to ostatnie raczej tylko teoretycznie). Z tego powodu dystrybutorzy przesuwali część premier z tego okresu na późniejsze terminy.  Wydaje się, że przy normalnym funkcjonowaniu była szansa na przekroczenie granicy 40 mln biletów.

Sprzedaż biletów wzrosła o ok. 11 mln w stosunku do roku ubiegłego, ale wtedy kina były zamknięte w sumie przez około 3 miesiące. W rekordowym 2019 roku kina odwiedziło o ponad 23 mln widzów więcej. Osiągnięty w ubiegłym roku wynik plasuje się w okolicach frekwencji z lat 2010-2014.

Liczba biletów sprzedanych w kinach w latach 2010-2022

       

Dużo w tym roku mówiliśmy o rozczarowaniach wynikami rodzimych produkcji. Ostatecznie polskie filmy obejrzało ok. 8 mln widzów, co okazuje się nie aż tak bardzo złym wynikiem. Był on zbliżony do tego z roku 2015, gdy ogólna liczba widzów była o 6,5 mln większa. Prawie połowa widowni przypadła na cztery najpopularniejsze tytuły – trzy z nich pojawiły się pod koniec roku.

Widownia na polskich filmach mogłaby być dużo wyższa, ale po pierwsze wiele tych premier weszło do kin na początku roku, gdy obowiązywały obostrzenia, a po drugie – dwa tytuły z szansami na dużą widownię – Jak pokochałam gangstera i Kolejne 365 dni – znalazły się od razu w serwisach streamingowych.

Liczba biletów na filmy polskiej produkcji w latach 2010-2022

       

Procentowy udział widowni na polskich filmach wyniósł nieco ponad 20%. Tutaj zdecydowanie wybija się wynik z roku 2020, gdy w pierwszym kwartale było dużo polskich premier, a potem kina zostały na długi czas zamknięte.

Procentowy udział biletów na polskie produkcje w latach 2010-2022

 

Wszystkie liczby na wykresach wyciągnięte zostały ze strony GUS z działu „bank danych lokalnych”.

W roku 2022 siedem filmów przekroczyło granicę miliona widzów, w tym jeden polski. Więcej „milionerów” było w latach 2016-2019. W latach 2010-2022 jeden polski film powyżej miliona mieliśmy czterokrotnie, z tym że w roku 2010 Ślubom panieńskim udało się to rzutem na taśmę – tytuł ten przekroczył milion o 373 widzów.

  

W drugiej części podsumowania przedstawimy listy z najpopularniejszymi filmami minionego roku:

  • ogólna z tytułami, które zgromadziły ponad 100 tys. widzów (z uwzględnieniem filmów UIP);
  • szacunkowe otwarcia i wyniki końcowe wszystkich zeszłorocznych filmów UIP;
  • ogólna z tytułami, które zgromadziły ponad 50 tys. widzów (bez uwzględnienia filmów UIP);
  • otwarcia powyżej 10 tys. (bez uwzględnienia filmów UIP);
  • polskie filmy z widownią powyżej 50 tys.;

One Comment on “Podsumowanie 2022 roku w polskich kinach – część pierwsza.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.