Bieg ostatniej wielkiej produkcji roku rozpoczął się w światowych kinach w piątek. W pierwszych dwóch dobach przychody wyniosły prawie $100 mln.

Jest to wynik zawierający nie tylko zarobki z rynków, gdzie premiera filmu odbyła się w środę i czwartek, ale także z pokazów przedpremierowych w Ameryce. W czwartkowy wieczór na konto filmu wpłynęło $40 mln, co jest piątym najlepszym wynikiem osiągniętym podczas tego typu pokazów w kinach za oceanem:

1. Avengers: Endgame$60 mln,
2. Star Wars: The Force Awakens$57 mln,
3. Star Wars: The Last Jedi$45 mln,
4. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2$43,5 mln;

Pośród filmów najnowszej trylogii jest to najsłabszy wynik. Nie jest to zadziwiające, jako że prognozy przed weekendem wskazywały na słabszy rezultat z premierowego weekendu niż w przypadku dwóch poprzednich części. Na Box Office Pro analitycy przewidywali $183 mln, z kolei specjaliści z Box Office Mojo byli nieco bardziej optymistyczny podając $215 mln. Pierwsze szacunki wskazują na to, że rzeczywisty wynik znajdzie się najprawdopodobniej gdzieś po środku obu prognoz. Po $40 mln w czwartek na konto The Rise Of Skywalker wpłynęło w piątek dodatkowe $49 mln. Obie kwoty zostaną ostatecznie zsumowane, co oznaczać będzie $89 mln z dnia otwarcia tego filmu w amerykańskich kinach (dla porównania – The Force Awakens zarobiło $119,1 mln, The Last Jedi z kolei $104,7 mln). Taki rezultat może dać ok. $195 mln z całego pierwszego weekendu, co będzie oznaczało ósmy najlepsze otwarcie w historii. Epizod IX jest wyświetlany w 4406 kinach. Żadna inna grudniowa premiera nie była do tej pory tak szeroko dystrybuowana.

Jeżeli chodzi o rynek zewnętrzny, to przedweekendowe prognozy wskazywały na ok. $250 mln, co wraz z prognozowanymi przychodami z amerykańskich kin miało dać ok. $450 mln podczas globalnego otwarcia. W tej chwili oczekiwania są jednak niższe, także ze względu na bardzo słabe pierwsze wyniki z Chin, które wskazują na zaledwie $12 mln z premierowego weekendu. Zdecydowanie najlepsze rezultaty – jak zwykle w przypadku filmów Star Wars – są notowane w Wielkiej Brytanii ($8,3 mln po pierwszym dniu), Niemczech ($7,4 mln po dwóch dniach), Francji ($5,3 mln / 2 dni) i Australii ($4,3 mln w dzień otwarcia). Po czwartku na międzynarodowym koncie The Rise Of Skywalker znajdowało się $59,1 mln.

Podsumowanie weekendu w amerykańskich kinach pojawi się na stronie jutro wieczorem, z kolei to dotyczące rynku zewnętrznego w poniedziałek rano. Tak więc, stay tuned!

Źródło: Deadline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.