Nowi Mutanci to prawdopodobnie jeden z najbardziej pechowych filmów ostatnich lat. Warto przypomnieć, że pierwszy teaser produkcji wyszedł prawie trzy lata temu, a film wciąż nie ujrzał światła dziennego. Obecnie premiera Nowych Mutantów ustalona została na 28 sierpnia i będzie prawdziwym testem kondycji kina w czasach pandemii (o ile, rzecz jasna, data zostanie utrzymana).

Film superbohaterski z elementami horroru to zdecydowanie powiew świeżości na rynku, więc oczekiwania do produkcji były całkiem spore. Pierwsza data premiery została ustalona na 13 kwietnia 2018 roku, lecz kilka miesięcy przed premierą przeniesioną ją na 22 lutego 2019. Posunięcie to tłumaczono lepszym dopracowaniem filmu (dokrętki oraz efekty specjalne), a także zbyt bliską premierą innego filmu o mutantach – Deadpoola 2. Chwilę później premiera znowu została przełożona – tym razem na 2 sierpnia 2019 roku.

Duży wpływ na spadek ekscytacji nowymi filmami o mutantach miało przejęcie wytwórni Fox przez Disneya, co oznaczało, że X-Men zostaną włączeni do Kinowego Uniwersum Marvela. Wiązało się to oczywiście z nowymi wersjami tych postaci – tak, jak w przypadku Spider-Mana, który otrzymał zupełnie nową wersję, a seria Niesamowity Spider-Man została anulowana. Taki obrót spraw spowodował, że istniejące uniwersum X-Men stało się niemal martwe, a dwie nadchodzące produkcje – Nowi Mutanci i X-Men: Mroczna Feniks – straciły zainteresowanie publiczności. Dobrze widać to w przypadku fatalnie ocenianej (co też miało swój wpływ na wynik) Mrocznej Feniks, której otwarcie w Ameryce wyniosło zaledwie $32,8 mln, by ostatecznie zarobić $65,8 mln. Niemal tyle samo zarobiła poprzednia część w sam weekend otwarcia, więc skala porażki było naprawdę duża.

2 sierpnia 2019 roku to nie była ostateczna data dla Nowych Mutantów, ponieważ na Comic-Conie 2019 Disney ogłosił, że premiera filmu została przełożona na 3 kwietnia 2020. I prawdopodobnie byłaby to ostateczna data dla Nowych Mutantów, gdyby nie pandemia koronawirusa. Przez ostatnie kilka miesięcy głośno było o tym, aby film trafił na platformę Disney+, lecz jak się ostatnio okazało – wyjawił to reżyser produkcji – podpisane wcześniej umowy zobowiązują Disneya do premiery kinowej.

Wszystko wskazuje na to, że 28 sierpnia tego roku może być ostateczną datą dla Nowych Mutantów. Film, z którym Disney i tak nie wiązał większych nadziei na zarobek, może być dobrym testem kinowej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.