Już kilka tygodni temu tracking wskazywał na jeden ze słabszych wyników otwarć pośród filmów Pixara.

Od jakiegoś czasu spodziewano się, że Onward zarobi podczas swojego premierowego weekendu w amerykańskich kinach ok. $45-50 mln. Prognozy analityków, które pojawiły się w ostatnich dniach wskazywały na podobny wynik. Box Office Pro pisało o $48 mln, z kolei Box Office Mojo o $42 mln. Tymczasem pierwsze wyniki i najnowsze szacunki sugerują, że film wystartuje z poziomu ok. $37,5-40 mln. Czy może faktycznie nieco słabsze od prognozowanego otwarcie jest skutkiem ostrożności Amerykanów w kontekście rozprzestrzeniającego się koronawirusa?

Wydaje się, że w przypadku Onward coś „nie pykało” od początku, a przynajmniej od pojawienia się pierwszego zwiastuna. Jako oryginalna produkcja film ten miał oczywiście pod górkę, tyle że mimo prezentowania animacji z najwyższej półki, przypominał bardziej produkcję np. DreamWorks Animation, o na co zwróciliśmy uwagę w komentarzu do drugiej zapowiedzi:

Dużą pomocą nie są w tym przypadku także recenzje. Choć na Rotten Tomatoes aż 86% zebranych tam opinii jest pozytywna, to na standardy Pixara jest to tak naprawdę „średni” rezultat. Nie można jednak wykluczyć tego, że – w kontekście braku większej konkurencji (oraz niepogłębienia się strachu przez koronawirusemn) – w kolejnych tygodniach uda się wypracować dobre nogi, które zaprowadzą Onward nawet do $150 mln. Jednak nawet wtedy oznaczałoby drugi lub trzeci najsłabszy wynik końcowy pośród wszystkich filmów Pixara. Stawkę zamykają w tej chwili The Good Dinosaur ($123,1 mln) oraz Cars 3 ($152,9 mln). Co ciekawe, są to filmy, które pojawiały się w jednym roku z inną, lepiej sprzedającą się produkcją Pixara. W przypadku tego pierwszego mowa oczywiście o Inside Out ($356,5 mln) z 2015 roku, a tego drugiego o Coco ($209,7 mln) z 2017 roku. Onward to właśnie pierwszy oryginalny film studia o czasu tego ostatniego. Kolejny – Soul – będzie także oryginalną produkcją, która – szczególnie w Ameryce – powinna cieszyć się większym zainteresowaniem od nowości tego weekendu.

Podczas czwartkowych pokazów przedpremierowych przychody wyniosły $2 mln, jednak do tej kwoty należy doliczyć $650 tys., które animacja zarobiła podczas specjalnych pokazów przedpremierowych w ostatnią sobotę. Tymczasem pierwsze szacunki wskazują na ok. $11,5 mln z piątku, co do końca weekendu może przełożyć się właśnie na $40 mln. To z kolei oznaczałoby czwarte najsłabsze otwarcie dla filmu studia Pixar.

Podsumowanie weekendu pojawi się na stronie jutro wieczorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.