Z powodu politycznych napięć między Chinami i Japonią, animacje studia Ghibli nie miały okazji do zaprezentowania się za Wielkim Murem aż do grudnia ubiegłego roku. Wtedy trafił na ekrany, wyprodukowany w 1988 roku My Neighbor Totoro. Film w premierowy weekend zarobił $12,8 mln, a łącznie $25 mln.

Po tym sukcesie postanowiono wprowadzić do chińskich kin kolejny legendarny produkt studia i dzisiaj zadebiutował tam Spirited Away, którego premiera w Japonii odbyła się prawie 18 lat temu – 27.07.2001 roku.

Wygląda na to, że będzie to kolejny kasowy sukces japońskiej animacji w Chinach. Film zarobił w piątek $7,8 mln i był to najlepszy wynik w tym dniu. Razem z seansami przedpremierowymi ma na koncie $8,15 mln, więc podczas całego weekendu powinien uzyskać przychód znacznie powyżej $20 mln.

Do Spirited Away należy do dziś rekord frekwencji w japońskich kinach, obejrzało go 23,5 mln widzów. Film zarobił tam $229 mln co daje mu 3. miejsce na liście wszech czasów według przychodów, natomiast posiada rekord zarobków w przeliczeniu na jeny.

Startujący również dzisiaj w Chinach Toy Story 4 uzyskał tylko $2,6 mln i pozwoliło mu to na zajęcie drugiego miejsca. Trzeba zaznaczyć, że jest to pierwszy kontakt chińskich kinomanów z bohaterami tej serii.

W najbliższym czasie premiery w Chinach będą mieć kolejne japońskie animacje: Castle in the Sky, Princess Mononoke, Howl’s Moving Castle i The Wind Rises. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.