Po strzelaninie podczas jednego z nocnych pokazów The Dark Knight Rises studia zaczęły pokazywać swoje filmy w ramach przedpremierowych pokazów w czwartkowy wieczór i zrezygnowały z seansów rozpoczynających się o północy.

Sytuacja Spider-Man: Far From Home jest jednak wyjątkowa. W związku z czwartkowym Dniem Niepodległości film Sony trafia do amerykańskich kin dzisiaj. Pierwsze pokazy rozpoczęły się jednak już o północy. Podczas nich najnowszy filmowy rozdział MCU miał zarobić według doniesień Deadline Hollywood od $2,8 do $3,0 mln. Mogłoby się wydawać, że jest to wynik niezbyt dobry jak na „pokazy przedpremierowe”. Należy jednak zaznaczyć, że komiksowa produkcja była wyświetlana tej nocy w ograniczonej, nieprzekraczającej tysiąca liczbie kin. Zazwyczaj wysokobudżetowe filmy z dużym box office’owym potencjałem są pokazywane na więcej niż 3000 ekranach i to od 19:00 czasu lokalnego (a niekiedy nawet wcześniej).

Wtorek nie jest typowym dniem premiery filmów w Ameryce. Do tej pory w całej historii tego dnia do kin trafiło zaledwie 33 nowości, z czego zdecydowana większość w dzień Bożego Narodzenia, gdy ten wypadał właśnie we wtorek. Jednak zdecydowanie najlepiej spośród tych filmów spisały się dwa letnie blockbustery – Transformers (2007) i… The Amazing Spider-Man (2012). Pierwszego dnia wyświetlania zarobiły one kolejno $27,9 mln i $35 mln, natomiast w ciągu pierwszych sześciu dni (wtorek-niedziela) na ich konto wpłynęło $146,6 mln (+ $8,8 mln z poniedziałkowych pokazów przedpremierowych) w przypadku tego pierwszego oraz $136,2 mln w przypadku drugiego.

Jeżeli chodzi o Spider-Man: Far From Home, to Sony oczekuje podobno $125 mln z pierwszych sześciu dni wyświetlania, natomiast analitycy rynku wskazują na co najmniej $140-150 mln. Obie prognozy wydają się jednak mocno zaniżone. Far From Home zbiera świetne recenzje (93% na Rotten Tomatoes) i jest bezpośrednio powiązany z Avengers: Endgame, drugim najbardziej dochodowym filmem w historii. Sześciodniowe otwarcie na poziomie $125 mln mógłby przełożyć się na zaledwie $240 mln -$270 mln w rozrachunku końcowym (współczynnik w przypadku Transformers wyniósł 2,17 i 1,92 The Amazing Spider-Man), a to z kolei oznaczałoby wyraźny spadek względem Spider-Man: Homecoming ($334,2 mln).

Spider-Man: Far From Home jest wyświetlany od dzisiaj na 4634 ekranach. To rekordowo szeroka dystrybucja lipcowej premiery i druga najszersza w historii (po Avengers: Endgame na 4662 ekranach).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.